View Single Post
  #26  
Vechi 22.07.2012, 23:23:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfintii vorbesc de harul chemator pentru cei ce sunt in afara Bisericii si s-au facut vrednici sa vina in Biserica. Dar acesta este un har exterior, pe cand harul trimis la Cincizecime de Mantuitor este harul interior, lucrator. Sfantul Serafim explica pe intelesul nostru aceasta invatatura. Astfel dupa caderea lui Adam doar la Cincizecime ne-a trimis bunul Dumnezeu harul ca sa ne putem mantui. De aceea spunem ca pana la venirea Mnatuitorului nu s-a putut mantui nimeni. Exista doar harul exterior, cu ajutorul caruia prooroceau si proorocii Vechiului Testament. Aici ce spune sfantul Serafim: http://serafimdesarov.trei.ro/?cat=3
Asadar de aceea spun sfintii ca nu exista mantuire in afara Bisericii si ca mantuirea ne-a venit prin har, nu prin faptele legii.
Salut Cătălin,

Rezultă de aici că există un fel de har accesibil chiar și eterodocșilor, chiar dacă este denumit exterior și "nelucrător". Deci ceea ce susține Decebal în titlu nu este fals.

Este de bun simț că Dumnezeu Se interesează de orice om care trăiește pe planeta asta, oferindu-i șansa mîntuirii. Altfel am vorbi despre predestinare la Iad pentru majoritatea oamenilor, ceea ce ar face din ortodoxie o religie cu probleme grave la dogmele de bază.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote