View Single Post
  #4  
Vechi 23.07.2012, 22:04:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Parintele Paul Lepadatu

Drag mie , dar mai ales de mare ajutor de cativa ani , cam de la inceputul zidirii acestui Sfant lacas , Biserica Sfantul Mercurie . Este un duhovnic "incomod " pentru multi si asa l-am considerat si eu la inceput , caci cu greu iti da dezlegare la Sfanta Impartasanie . Postirea e postire , pacatul e pacat , nu le incurca , nu le injumatateste , te mustra , te invata , te mustra din nou , te asculta , dar nu accepta justificarea caderii in pacat . Exista aceasta tendinta de a ne justifica , de a ne autocompatimi , de a ne autovictimiza in caderile noastre , dar asa ceva la el nu exista . E foarte rabdator , dar nu se abate de la calea cea dreapta si are un simt bine dezvoltat pentru cei ce iau mult prea usor Sfintele Taine , ii simte de la o posta , si cred ca aceasta-i treaba buna , si este spre binele tuturor . Simte cand spui adevarul pe jumatate , si asta o intelegi din privirea lui . E un adevarat Parinte Duhovnic , pentru multi sever , dar nu cred ca cineva a regretat modul lui de a conduce sufletul si mintea spre cele bune si folositoare . Puteam oricand sa-l schimb cu un duhovnic de duzina , neinteresat de un fumat , de o mincuna , dar cred ca nu asta-i solutia pentru mantuirea noastra . Multe sfaturi bune si utile mi-a oferit si Doamna Preoteasa care se afla mai tot timpul la pangar , si de fapt toata familia Parintelui , aici ii este casa , la Biserica ocrotita de Marele Mucenic Mercurie . Ii gasim pe toti , sau aproape pe toti , zilnic de la 7:20 pana seara tarziu intru Slava lui Dumnezeu , a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor ! Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 23.07.2012 at 22:09:44.
Reply With Quote