View Single Post
  #142  
Vechi 25.07.2012, 21:57:02
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cred ca Reforma a fost, intr-o anume masura, un al doilea Pentecost. Partea proasta e ca "spiritul politic", conspirator, elitist si intolerant, care seduce pe toti cei care ar fi spus din toata inima "Da!" in pustiul Carantanei, este "firul rosu" care uneste fanaticii din toate taberele. Asa au aparut anatemele si schismele din primul mileniu crestin si de mai tarziu,

NU! Eu afirm ca oricine Il traieste pe Hristos CU SINCERITATE este un bun crestin. NIMENI nu hotaraste cine se mantuieste si cine nu, CU EXCEPTIA LUI DUMNEZEU. Sfatul din Vesnicie al Sfintei Treimi este Autoritatea Indiscutabila prin excelenta. NU tanatocratia unor decizii depasite luate de oameni morti la sinoade ecumenice. Poate si iconografia rasariteana care ii picteaza pe episcopii de atunci, anume pe TOTI participantii la acele congrese ecleziale, cu aureola de sfinti, cand se stie bine ca NU erau toti sfinti, are o raspundere pentru felul aproape idolatru in care unii privesc sinoadele din primul mileniu. Asa ca unii isi imagineaza ca acele adunari ale unor oameni si chiar deciziile, inclusiv blestemele lor ritualice/anatemele, ca fiind aureolate de sfintenie si deci avand o anume infailibilitate. Nimic mai fals! Sa se citeasca ce scrie Sfantul Grigorie Teologul despre colegii sai episcopi. De aceea am scris "tanatocratie" = dictatura unor morti, cu deciziile lor cu tot.

DACA PAPA, CARE IN MOD EVIDENT E DEASUPRA ORICARUI SINOD ECUMENIC DIN TRECUT, ANULEAZA DECIZIILE DOGMATICE, SA ZICEM ALE SINODULUI 3 ECUMENIC, EU FAC ASCULTARE.
Că tot suntem la reforma protestantă este bine de amintit că "al doilea pentecost" a avut loc ca o revoltă împotriva tanatocrației romano-catolice, tanatocrație pe care "obiectivul" normal că nu o vede că nu își mai poate scoate din ochi bârna pe care o vede pe spatele celorlalți. Îl anunț pe domnul TdM că sinoadele generale romano-catolice până la Vatican II sunt pline de acele blesteme rituale sau anateme, dar normal că "catolicul" "obiectiv" le vede numai pe alelalate.
Reply With Quote