View Single Post
  #38  
Vechi 29.07.2012, 20:01:05
adina80 adina80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2012
Mesaje: 6
Implicit ajutor la examen

As vrea sa marturisesc despre un nou ajutor primit de la Sf. Efrem si Sf. Fanurie. Aveam examenul de definitvat. Dupa incheierea scolii, nu am avut f mult timp de invatat, decat 3 saptamani.Materia de invatat era destul de voluminoasa, iar in saptamana dinaintea examenului nu m-am simtit prea bine, asa incat am reusit sa invat cam 2 saptamani jumatate. Inaintea examenului nu ma simteam destul de bine pregatita, dar am mers cu nadejdea in ajutorul lui Dumnezeu.Am citit inainte acatistul Sf. Efrem si am plecat. Dupa 2 ore de asteptare, au sosit si subiectele. Nu mi s-au parut grele, dar totusi unul din subiecte mi-a pus ceva probleme, pt. ca in manualul din care invatasem nu aparea ceea ce se cerea la subiectul respectiv, asa incat am scris doar ce invatasem din carte, ceea ce nu era destul. Eram si f obosita, pt. ca nu reusisem sa dorm in noaptea dinaintea examenului. In sfarsit, am luat 6,20 la examen, iar nota minima de trecere era 7. Am facut contestatie. Au urmat 3 zile de asteptare. Am inceput sa citesc in continuare acatistul Sf. Efrem si acatistul Sf. Fanurie. Aveam nevoie de 80 de sutimi, ceea ce era destul de mult. Sincer, nu ma asteptam sa primesc cele 80 de sutimi. Totusi, speram ca sfintii nu ma vor parasi. Si nu m-au parasit. Pt ca am primit cele 80 de sutimi necesare ca sa pot absolvi examenul. Adica am primit nota 7. Sunt absolut sigura ca nu a fost deloc o intamplare, a fost ajutorul primit de la Sf. Efrem si Sf. Fanurie. Rugati-va cu incredere Sf. Efrem si Sf. Fanurie si sigur veti primi ajutor, chiar si atunci cand problemele par imposibil de solutionat.
Reply With Quote