Șeful diplomației românești a anunțat, de curând, că este în fază de proiect o nouă vizită în România a Suveranului Pontif. Cea precedentă a avut loc în anul 1999 și a polarizat interesul a sute de mii de catolici și nu numai.
Dl Andrei Marga s-a mai referit la rezolvarea unor probleme care așteaptă de mult rezolvarea, precum aceea a proprietăților Bisericii Greco-Catolice încă neretrocedate sau ca "cazului Cathedral Plaza", în care, ca de obicei, Biserica a câștigat procesul, dar lucrurile au rămas tot așa.
Sursa:
http://www.adevarul.ro/actualitate/p...747525457.html
Sper din toată inima că, de astă dată, Sanctitatea Sa va vizita nu numai Bucureștiul, dar și Ardealul. Mulți greco-catolici, în frunte cu toți episcopii lor, au apărat Unirea cu Roma chiar cu prețul vieții. Încercata noastră Biserică ar merita o vizită papală. Sanctitate, inima Bisericii Române Unite nu este Bucureștiul, ci Blajul și Alba-Iulia. Și această inimă se roagă și bate pentru capul ei !
Ce frumos ar fi să se urgenteze cauza de beatificare a Mons Vladimir Ghica, prelat apostolic mort cu faimă de martir, precum și cauzele de beatificare ale episcopilor greco-catolici sau a unor episcopi romano-catolici, precum Mons Durcovici ! Oare ar putea exista o mai frumoasă încununare a unei vizite petrine decât o Sfântă Liturghie de beatificare a prelaților români care au murit pentru Cristos ?