View Single Post
  #1  
Vechi 09.08.2012, 09:45:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Alarmismul prin presa

Vă amintiți de povestea aceea a lui Creangă, în care două femei bocesc un copil care nu a murit, care nu e nici măcar bolnav, dar care, dacă ar fi să ajungă într-o anumită situație, ar putea suferi un accident ?

Ei bine, o poveste asemănătoare am citit în presa economică. Azi dimineață, m-am așezat tacticos să-mi beau cafeaua, mi-am aprins țigara și am deschis browserul, dornic să aflu părerile specialiștilor despre ce se petrece în lume și dornic ca ei să mă lumineze, așa cum fac adesea, din ce motiv se petrece ceea ce se petrece. Și ce îmi văd ochii, chiar pe fluxul principal de știri de pe yahoo ? Citiți aici:
http://ro.stiri.yahoo.com/o-nouă-bom...175211249.html

Pe scurt, ipoteza de lucru, adică drobul de sare, este ce s-ar întâmpla dacă Iu Chei ar ieși din UE. A ridicat această problemă o bancă din Japonia, Nomura. Desigur, ați auzit de Banca Nomura. Pesemne că există, în cadrul băncilor, niște funcționari, previzioniștii, care trebuie să facă zilnic previziuni plecând de la tot felul de ipoteze de lucru. Iar concluzia științifică a studiului a fost neașteptată: că efectul ar fi necuantificabil.

Deci, nimeni din administrația Perfidului Albion, nici măcar valetul subsecretarului cu problemele leguminoaselor de la Agricultură nu a sugerat, nici măcar în cel mai învăluit mod, că țara sa se pregătește să se retragă din UE. Dar, dacă, într-o zi, se va retrage ? Efectul ar fi necuantificabil, ne asigură specialiștii în previziuni economice de la Nomura.

Căldură mare, monșer ! Și sunteți la curent cu dezastrul ? Culturile de rapiță ar putea fi expuse. E cod galben în Uniunea noastră. Citiți Răcnetul Carpaților !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.08.2012 at 09:50:23.
Reply With Quote