View Single Post
  #15  
Vechi 10.08.2012, 12:53:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai ca ar fi bine sa nu judecam fara stim, gradul de credinta al fiecaruia, in functie de opiniile lui asupra unor subiecte.
Mi s-a parut cam rautacios ultimul mesaj al lui Valah si as putea sa spun si eu ca este ne-crestin. Dar trecem peste asta.

Vad totusi ca difera slujbele mult de la biserica la biserica. La Laura dureaza 4 ore totul! La Annyta 2-3 ore totul.

Cred ca depinde de mai multi factori: de viteza in care se canta si se "lucreaza", de lungimea predicii (la unii dureaza numai predica 1 ora), de cata lume este etc.

@Laura19 - nu stiu nici eu cum sunt slujbele in alte tari. Mai intai ce continut au. Nu stiu cum sunt construite.
Oamenii probabili ca sunt obisnuiti acolo cu temperaturile, nascuti in clima aceea. La noi nu. Clima s-a schimbat numai de vreo 20-25 ani incoace in felul asta.
Eu incercam sa inteleg totul, sa privesc prin mai multe unghiuri, sa aflu motive.
Si merg pe principiul evitarii extremelor: nici oameni fara biserica, dar nici biserica fara oameni.
Trebuie tinut seama si de oameni totusi.

Si nu stiu despre ce vorbesti. Nu s-a scos Cununie sau Botez, ci se fac dupa slujba, nu stiu ce acatiste s-au cenzurat.

Eu nu stiu si poate ca ar fi interesant de stiut de undeva cum si pe ce baze s-au facut aceste structuri de slujbe.
Unele cantari au ramas de acum doua mii de ani, desi azi nu mai sunt practicate traditiile respective (Ectenia celor chemati), altele se repeta mult (Ecteniile in general).
Exista si diferente intre biserici, ori ce s-ar spune. Eu poit sa compar.

In tara nu am auzit sa se cante duminica la Sf. Liturghie pentru morti, mai ales Vesnica pomenire. La noi se canta si la sfarsit se canta toate inca o data la slujba de parastas. Nu stiu care este sensul.

La unele biserici nu se citesc duminica acatiste si pomelnice pentru morti, ci numai vineri la vecernie, la altele se citesc toate. Deja asta inseaman vreo 1/2 ora pe putin.

La unele biserici se canta Fericirile, la altele Aparatoare Doamna, la altele poate altceva. La noi se canta cand una cand alta, dupa perioada.

La unele biserici se cant pricesne, la altele poate ca nu. Nu stiu sigur.

Si tot asa, multe diferente.
Am observat de o vreme ca nu se mai fac slujbe de vecernie obisnuite, ci numai Maslu. La aceste slujbe se citeau si acatiste pentru Sf.fecioara, sau sfantul zilei (mai important)
Nu am mai vazut slujba pentru sfintirea de paini ("...cele 5 paini").

Nu stim noi deciziile din BOR si nu putem cere socoteala preotului.
Si poate ca ar fi probleme destule de corectat...

Uitam sa spun: la noi de ex. dureaza slujba (Sf. Liturghie) cam 2-2,5 ore. Se canta insa si se slujeste destul de lent .
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.08.2012 at 12:57:40.
Reply With Quote