View Single Post
  #59  
Vechi 22.08.2012, 10:22:18
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu te nasti 'gay', devii. Sunt mai multi factori, insa daca doresti si ai ambitie, poti sa scapi de acesta ispita.

"În calitate de persoană implicată în misionarismul creștin, am observat o anumită tendință în creștere în ultimii ani.

Se pare că noi, ca creștini, individual, și ca Biserică, colectiv, suntem foarte preocupați să ne diminuăm exprimarea exterioară a credinței noastre, de teamă să nu îi incomodăm pe alții. Uneori, cei ce vorbesc în sprijinul credinței își diluează cumva credința și mesajul pentru a fi siguri că nimeni nu se simte ofensat. Oamenii ignoră unele comportamente greșite ale prietenilor lor ca să nu îi jignească. Se caută acele relații și medii sociale în care se evită posibilele situații conflictuale, pentru ca nimeni să nu se simtă incomod.

În ultima vreme m-am întâlnit cu situații care conflictul de idei părea iminent, dar nici una dintre părți nu a vrut să facă pasul de deschidere. Asta m-a făcut să mă gândesc la credința mea. În ce măsură cred în Hristos? Dacă cred, de ce îmi este teamă să le vorbesc deschis altora despre credința în El? Dacă îmi pasă de aproapele meu, nu ar trebui să risc incomodarea lor atunci când e vorba de mântuirea lor?
Adevărul e că Evanghelia lui Hristos și Adevărul lui Dumnezeu sunt prin natura lor intimidante. Sunt asemenea unei săbii care desparte, aduce la suprafață și pătrunde până în cele mai ascunse locuri. Ne conduce la Dumnezeu, la adevăr, la vindecare, la împlinire și la libertate.

Gândindu-mă la asta, mi-am amintit de o perioadă din viața mea în care mă simțeam foarte ofensat de prietenii și familia mea. Îmi părăsisem soția pentru a-mi construi o viață definită de atracția mea față de același sex. Voiam ca prietenii și familia să accepte ce fac, să mă încurajeze și să nu pună la îndoială comportamentele mele. M-am simțit incomodat de creștinismul lor și, pentru o vreme, m-am îndepărtat de cei ce mă iubeau și de Biserică.

Astăzi însă, după 13 ani, aș vrea să le mulțumesc din inimă soției mele, părinților și familiei, precum și prietenilor cărora le-a păsat de mine suficient de mult ca să mă ofenseze. Mă cutremur când mă gândesc la implicațiile din viața mea dacă cei din jurul meu ar fi acceptat minciuna că a iubi pe cineva înseamnă a-l încuraja în păcatele lui. Atunci când mi-am părăsit soția, ea mi-a spus direct că știe că Dumnezeu mă poate scăpa din căderea aceea și că nu va intenta divorț. Și-a apărat interesele dar în același timp a continuat să mă iubească și să mă ajute să-mi revin.
Părinții mei (și alți membri ai familiei) mi-au spus că ce fac eu e greșit. Au cumpărat cărți și alte materiale și au încercat să mă convingă să merg la un psiholog. De asemenea, mă sunau frecvent ca să vadă ce fac, îmi trimiteau bani când aveam nevoie, veneau la ziua mea de naștere și îmi plăteau avionul ca să vin acasă de sărbători. Veneau cu avionul în orașul meu și mă invitau la cină ca să poată sta de vorbă cu mine și să mă convingă să abandonez drumul pe care apucasem. De asemenea, îmi trimiteau cărți poștale și scrisori de dragoste și confirmare a prieteniei noastre.

M-am simțit incomodat de fiecare dintre ei. Fiecare m-a enervat. Erau pentru mine niște bigoți, încuiați, ignoranți și plini de ură. Dacă chiar m-ar fi iubit, le-am spus eu, ar fi trebuit să mă accepte și să mă susțină în stilul de viață pe care mi-l alesesem. Le-am ignorat telefoanele și i-am privit cu scepticism. Am făcut tot ce am putut ca să rup legăturile cu cei ce mă ofensau. Ei însă nu au renunțat. Nu mi-am cântat în strună, dar nici nu au renunțat la mine.

La un moment dat am luat o carte de la tatăl meu. Nu am vrut-o – o consideram „propagandă extremistă de dreapta” – dar am luat-o ca să-l fac să tacă. Eram decis să trag o linie și să rup orice legătură cu soția mea, cu familia și cu prietenii. Însă Dumnezeu nu dormea. Cartea de la tatăl meu nu mă condamna, dar îmi arăta că iubirea sentimentală și siropoasă a lui Dumnezeu, pe care mi-o însușisem eu ca credință, era o minciună. Îmi arăta dragostea puternică a unui Mântuitor înviat și mă invita să răspund acelei iubiri. Oamenii ofensatori din viața mea erau acolo, cu dragoste și răbdare ca întotdeauna, fără a-mi arunca în față păcatele mele, ci așteptând să pășească împreună cu mine pe drumul de eliberare.

Astăzi căsnicia mea este refăcută și consolidată. Am trei copii minunați și îmi conduc viața după Cuvântul lui Dumnezeu. Relațiile mele de familie s-au vindecat și sunt mai apropiat acum de prietenii mei decât am fost vreodată. Atunci când îi ascult pe cei ce se frământă cum să nu îi intimideze pe alții cu mesajul lor, când îi văd cum își schimbă întregul sistem de referință al credinței lor pentru a-i face pe alții să se simtă bine, când îi văd că îngăduie comportamente greșite doar ca să evite conflicte, mă întreb unde aș fi fost eu astăzi dacă Stephanie ar fi înaintat divorț așa cum voiam eu să facă. Mă întreb unde aș fi fost acum dacă părinții și prietenii mei ar fi fost alături de mine când voiam să divorțez de ea, și dacă m-ar fi susținut în noua mea identitate. Mă întreb unde aș fi fost dacă creștinii din jurul meu ar fi fost „amabili” cu mine și m-ar fi bătut aprobator pe umăr. Mă cutremur la gândul acesta. Știu că i-ar fi durut cumplit să mă piardă, dar m-au iubit suficient de mult ca să-și asume acest risc.

Vă mulțumesc, prieteni, că m-ați intimidat, indispus și ofensat. Atunci, adevărul pe care mi l-ați înfățișat era „o mireasmă a morții” pentru mine (2 Corinteni 2:15), dar astăzi este „o mireasmă a vieții spre viață”.

Traducere și adaptare de Bogdan Mateciuc după Mike Goeke
"
Reply With Quote