View Single Post
  #4  
Vechi 28.08.2012, 22:21:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Heaven, eu nu am fost azi in piata, si mie mi se pare ca preturile cresc de la o saptamana la alta, dar, totusi, nu e bine sa fim alarmisti. Tu esti o persoana echilibrata si nu socotesc ca ai crede in teoria conspiratiei.
E seceta, pentru ca suntem oameni rai. Uite, a propos de piete, eram cu taica-meu la inceputul lunii prin Obor (o piata vestita si ieftina pentru bucuresteni). Tin minte ca a fost prima zi in care a plouat putin in capitala, dupa muuulte zile de arsita. Cum nu am fost atenta putin, tatal meu a fost fraierit un "intermediar" de fructe caruia ii daduse o bancnota de 50 lei si astepta rest. Intermediarul sustinea insa sus si tare ca a primit o hartie de 5 lei si ca marfa face mai mult. Ii luase repede bancnota de 50 din mana si i-o schimbase cu una de 5 lei! A trebuit sa il amenint cu politia ca sa ii dea banii inapoi, ca nu recunostea!!! Nu mi se mai intamplase niciodata treaba asta si tin minte ca apoi am cumparat niste dovlecei de la o batrana, de la care ma cam codeam sa cumpar, pana cand mi-a dat mai multi la acelasi pret, spunandu-mi: "Ia, mama, sa ne gaseasca ploaia curati!" Si stiu ca imediat a inceput sa ii toarne cu galeata! Cunosc destul de bine pietele si a motive foarte evidente sa dau credit teoriei cum ca arsita, inundatiile si calamitatile naturale sunt rasplata pacatelor noastre. Putinul care iese de pe campuri se vinde la suprapret, se foloseste pentru a insela cumparatorii de buna credinta (a se vedea cazul de mai sus), se trage la cantar, se indoaie laptele si vinul cu apa si apoi ne mai miram de ce ne pedepseste Domnul! Toate aceste "gainarii" atarna greu. Am si eu certitudinea ca vor veni vremuri si mai rele, pentru ca omul, in loc sa se intoarca cu fata spre Dumnezeu, nu stiu ce sa faca ca sa mai bage un leu din munca altuia in buzunar.

Parerea mea, ca om care mai umblu prin piete:
1. Toate abuzurile trebuie reclamate. Orice furt la cantar, orice inselaciune, orice marfa stricata... adminsitratia pietii, politia sau OPC.
2. Negociatul.
3. Cercetarea atenta a raportului calitate-pret, identificarea punctelor de vanzare cu marfa mai ieftina etc etc.
4. Incurajarea consumului "de la tarani", nu de la intermediari.
5. Imprietenirea cu tarabagiii. Odata ce te stiu, iti pot da marfa mai ieftina.

Din punct de vedere duhovnicesc, trebuie nadejde si rugaciune: "Scoate-mi, Doamne, in cale, niste rosii mai ieftine... " oricat de caraghios ar parea, e si asta o rugaciune, mai ales cand iti sufla vantul prin buzunare. Si functioneaza, va spun eu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote