View Single Post
  #286  
Vechi 29.08.2012, 21:10:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

As dori si eu un exemplu de mic dejun de post sanatos, care sa tina de foame cat de cat si sa nu provoace arsuri, inafara de painea cu margarina si masline care pana acum a fost pt mine cea mai prietenoasa. Variantele dulci (gem, miere) au deavantajul ca avand multa glucoza, determina o secretie rapida de insulina si implicit scaderea rapida a glicemiei (adica ni se face foame din nou). Cruditatile sau alte preparate pe baza de legume sau leguminoase (zacusca, pateul de soia, salata de vinete), la prima ora, le pot da unora hiperaciditate (arsuri), mai ales impreuna cu cafeaua de dimineata. N-am incercat varianta (sau poate am incercat-o dar n-am perpetuat-o) care cred eu ca e cea mai recomandata, de paine sau biscuiti, covrigi, etc bogati in fibre, cereale integrale, seminte, etc. Din pacate cand dispun de asemenea produse nu le consum doar odata la prima ora a diminetii, ci in toata perioada dintre micul dejun si pranz. Scuza mea de baza in acest sens e gastrita hiperacida, sau o mai banuiesc si pe cea cu hipoglicemia provocate de pinea cu gem de la prima ora, sau de inconsistenta micului dejun. Cred ca nu degeaba traditia spune ca in post trebuie sa mancam cat mai putin si cat mai uscat. Mai e si un aspect care se bate oarecum in cap traditie vs. stiinta : in vreme ce traditia crestina, cat si ce amusulmana, recomanda postirea pe timpul zilei, pana seara, stiinta nutritiei ne spune ca micul dejun e masa cea mai importanta din zi.

Ma intreb oare, la noi in manastiri se ia micul dejun? Daca da, cam ce se consuma la aceasta masa?
Reply With Quote