Subiect: Competitia
View Single Post
  #11  
Vechi 02.09.2012, 21:42:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Insa, atentie:

Aceasta virtute poate fi usor folosita de egou pentru mascarea propriilor stangacii, inabilitati si neputinte.

Sufletul se poate amagi, ca mediocritatea si lipsa fortei launtrice sunt virtuti de facto.

"A fi ultimul" nu inseamna capitulare competitionala, ci inseamna sa pretuiesti toata faptura mai presus de tine insuti.

Cei care sunt depasiti de altii in abilitati, se pot refugia gresit in aceasta invatatura, pentru a-si menaja propriul orgoliu.

Sufletul virtuos este violent si infricosator fata de nevirtutile care se straduiesc sa prinda forma in el insusi.

"Imparatia lui Dumnezeu se ia cu forta " (Mt. 11, 12)

Un suflet "moale" care se complace gresit in ideea de "ultimul" nu va ajunge in imparatia Lui DUmnezeu.

Touche!
Imi amintesc ca in adolescenta unii amici stateau retrasi intr-un colt, prea timizi sa se introduca in ringul de dans si in altele... Ei faceau pe inteleptii, pe filosofii, vai pe metafizicienii, vai pe sfintisorii de seara, de ceai sau chindie... Culmea e ca mai si prindeau in plasa cate-un fraierica...
Aveam sa aflu mai tarziu ca individul uman e mult prea hot din nascare pentru a nu ceda ispitei de a-si masca complexele de inferioritate, fricile, necredinta etc. in mod fatarnic.

Ei bine, cand au avut insa loc de-ntors, acesti sfintisori de circumstanta pe care ii gasim si astazi prin mai toate comunitatile, au devenit brusc zmeii zmeilor. Si, mai ales, fereasca Sfantul sa ajungi la mana lor, tu care erai printul balului candva... Caci sunt neiertatori, razbunatorii...

Ei bine, stiu cel putin o duzina din acestia, la care adaug nenumaratii mei clienti.

Pe scurt, din fostii baietei si fetite "cuminti", azi pot sa arat, fie si cu o sugestie (ca nu ma-ndur sa arat cu dejtul), un numar aproape identic de curve si jigodii de prima clasa.

Eu asa cunosc si imi e nesfarsita scarba de bolile netratate la timp, precum si mila (undeva si sila) de cei care s-au complacut mereu.

Domnul sa ne miluiasca pe toti, ca prefacuti mai suntem!
Reply With Quote