Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #26  
Vechi 03.09.2012, 14:58:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
"ei va vor judeca pe voi" - este raspunsul la intrebarea ce mi-am pus-o tot mai serios in ultimul timp, imi scapase faptul ca raspunsul se gasea deja in Biblie. In cazul asta, cine mai crede in continuare ca ar fi privilegiat pe alte criterii decat propriile lui fapte care il vor acuza sau apara in ceasul judecatii sale, inca nu-i destul de treaz. Eu acum ma cutremur de ignoranta in care am trait pentru ca pe noi, crestinii, faptele ne vor acuza mult mai mult pentru ca am stiut si nu am facut, vom fi supusi la umilinta suprema de a fi judecati de cei ce au facut fara sa cunoasca...
Nu intram in detalii ...

"Sluga care a stiut si nu a facut mult va fi batuta..." evident nu de Dumnezeu (caci Dumnezeu nu lucreaza raul) si nici de diavoli (pentru a nu li se conferi satisfactie) ci de propria constiinta.
Parintii filocalici afirma inechivoc: iadul nu este un loc ci o stare.

Judecata (ca si mantuirea) nu trebuie vazuta in sens juridic ci in sens tamaduitor (specific ortodoxiei). Astfel judecata este un "proces" (evident nu in sens juridic ci in sens tamaduitor) prin care omul este ajutat de Hristos Iisus si de Sfintii Sai sa constientizeze ce a ales in viata sa: viata sau moartea (duhovniceasca definitiva... irevocabila... asemnea demonilor)


Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Multumesc Eugen pentru postare!
Doamne ajuta. Sa multumim Domnului si Sfintei Sale Biserici.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";