View Single Post
  #1394  
Vechi 26.10.2012, 21:28:23
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
141. N-am păstrat curăție cu soțul (soția): miercuri, vineri, sâmbătă, duminică, luni; în cele 4 posturi peste an; în timpul sarcinii și al ciclului lunar; 40 de zile după naștere.
Doresc o precizare: ordodoxul care nu respecta aceasta porunca, isi pierde mântuirea? Întreb foarte serios. La fel de serios mă mir că există această poruncă, dar există posibilitatea să te căsătorești de trei ori. La actul conjugal trebuie să fii de fier, iar la schimbarea nevestelor, primești pogorământ. Personal, cu toată maturitatea de care sunt capabil, consider că este o problemă în precis acest punct. Mă lămuriți? Mulțumesc.

Spunea cineva mai devreme că altcineva (o femeie, bineînțeles) a rămas însărcinată pe perioada menstruației. Acest lucru este posibil, dacă nu cumva a fost vorba de sângerare intermediară. Așa se numește.
Altcineva spunea că nu există perioadă 100% infertilă în cadrul fiecărui ciclu. Am spus și atunci: există această perioadă, la fiecare femeie, în cadrul fiecărui ciclu. Luați și studiați metoda simpto-termică Rotzer. Și consider că această perioadă a fost lăsată de Dumnezeu, nu fiindcă vrea el să ne poruncească ce și cum și când să facem, adică să ne lipsească de libertate. Ci pentru a ne oferi un indiciu despre sensul actului conjugal din cadrul căsătoriei: acesta nu este numai pentru procreare, ci și pentru u-ni-re. Așa a lăsat Dumnezeu pentru cei care doresc să folosească acele perioade în acest fel. Evident, este de la sine înțeles că nu trebuie să pierdem niciodată din vedere chemarea lui Dumnezeu, dar dacă mai avem câte o sărbătoare în familie sau cu prietenii, și ne bucurăm de și la diverse ocazii, nu înseamnă că am uitat să mergem la biserică, să ținem posturile etc.
Reply With Quote