View Single Post
  #19  
Vechi 31.10.2012, 13:05:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Atitudini oneste

http://www.scientia.ro/forum/index.p....html#msg54343
Răspuns: Despre SENS-ul existentei
« Răspunde #76 : August 05, 2012, 09:54:54 »

Citat din mesajul lui: Sieglind din August 05, 2012, 09 : 47 : 15
<<Citat din mesajul lui: MariS din August 05, 2012, 09 : 29 : 13
<<Au existat savanti care au "demonstrat" ca nu exista Sens, sens cu S mare, ci doar intamplare si multi oameni au gasit "sens" in argumentatia lor. Acestia au devenit atei. Si a existat si un sfant care n-a facut niciun rau nimanui, ba chiar a ajutat pe toti, in schimb a fost batut, scuipat, schingiuit, batjocorit, rastignit, batut in cuie, impuns cu sulita si omorat. Dar nu a putut fi invins. El e cel ce da Sens la milioane si chiar miliarde de oameni!
Cum am mai spus, Sensul nu se demonstreaza, ca atunci ar fi formula matematica sau lege fizica, nu Sens. Sensul te patrunde, dar numai daca te deschizi ca sa-l primesti.>>

Dar era evident că pentru tine (milioane și miliarde de oameni) ăsta e Sensul (cu S mare).

So? eu, care am invocat "întâmplarea" (adevărat că am șters postările, dar cred că nu contează), înseamnă că sunt dintre cei care ... cum sunt, MariS, ăilalți? care nu vin pe un forum ca să vorbească despre credința lor?>>

Sunt fratii mei si au dreptul la sensul lor. Si eu am fost ca ei, asa ca nu-i privesc de sus. Doar atat ii rog, mult, mult de tot, sa nu se inversuneze daca noi, ceilalti, tinem la Sensul nostru. Atat, nimic mai mult. Eu ii respect pe toti.


http://www.scientia.ro/forum/index.p....html#msg54381
Răspuns: Despre SENS-ul existentei
« Răspunde #83 : August 06, 2012, 09 : 34 : 21 »

Citat din mesajul lui: Sieglind din August 06, 2012, 08 : 46 : 18
<<Cine sunt eu ca my like or dislike într-atât să conteze? Huh
Mă pui a doua oară într-o situație inconfortabilă (ai mai spus odată că eu aș urma să cer bannarea ta!)

Când m-a deranjat ceva, am spus-o direct, la fel de sincer, nu?

Unde ai citit tu mai sus că aș cere să fii alungat? Am cerut respect reciproc, potrivit regulilor forumului. Adică fără propagandă.

Și detest împărțirile astea pe căprării. Nu eu simt nevoia să le fac, raportate la credință. Înțelegi?

Chiar nu sunt alte chestii de discutat pe un forum de știință?>>

Bine, ma retrag.Nu doresc sa indispun cu gandurile mele persoanele sensibile de pe forum. Eu nu pot sa discut doar stiinta, eu spun ce gandesc in acel moment despre subiectul in cauza. Aici e un subiect despre Sens. Acesta implica mai mult decat poate stiinta. Nu ma pot limita doar la stiinta. Stiinta e neutra. Pentru mine Sensul implica intreaga mea persoana si asta incercam sa explic. Oricum nu am de gand sa demonstrez nimanui nimic. Eu ma pot impaca cu faptul ca oamenii gandesc diferit, asa ca decat sa indispun pe altii cu ideile mele cred ca e mai bine sa ma retrag de pe forum. Unde nu sunt dorit, unde deranjez, nu pot ramane. Toate cele bune tuturor celor de pe forum si scuze daca am deranjat pe careva.
@ Adi, o sa-ti mai citesc postarile tale ca imi place echilibrul tau.
Acu moshu MariS va paraseste si sa nu va para rau, ca tot n-aveti ce invata de la el. Ba chiar ati scapat de-un prost. E prilej de bucurie. Sieglind, te salut cu drag!
Zile frumoase tuturor!

P.S. Din nefericire acest user a decis sa se retraga...
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote