View Single Post
  #71  
Vechi 05.11.2012, 17:57:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Nu trebuie sa vrem sa aflam, sa cunoastem ce face celalalt

Un cuvant ziditor al Parintelui Arhimandrit Emilian Simonopetritul despre cum ne putem feri de pacatul judecarii semenilor si de barfa:

"Cunoasterea vicleniei oamenilor, adica a raului, mic sau mare, pe care il fac altii, ne schimonoseste ratiunea, ne slabeste puterile, pentru ca nu marturiseste impreuna cu Dumnezeu, sfarsind, in cele din urma, prin a ne pune neincetat in fata noastra o ispita.

De aceea, nu trebuie sa vrem sa aflam, sa cunoastem ce face celalalt. Daca vin unii sa-mi vorbeasca despre altii, le voi inchide gura sau ma voi ridica sa plec. Iar daca cineva vine sa-mi spuna durerea lui, ii voi zice:*Nu ai parinte duhovnicesc? Cu Parintele tau sa vorbesti.*Iar daca imi spune ca nu are, ii voi zice: Sa-ti gasesti! Eu nu sunt duhovnic. Du-te sa gasesti un duhovnic care sa te poata asculta. Fereste-te, adica, de pacatul celuilalt. Cu cat te mentii nevatamat de faptele rele ale celuilalt, cu atat il ajuti.

Aceasta [se intampla] intrucat, de indata ce celalalt iti spune ceva rau, imediat decade in ochii tai si ti se micsoreaza dragostea, oricat ai crede ca-l ajuti. Asa suntem noi oamenii, in momentul in care ne amestecam in viata personala a celorlalti, ni se nimiceste pe de-a-ntregul dragostea noastra si fata de Dumnezeu si fata de oameni. Aceasta este o chestiune care priveste doar pe cel ce are caderea de a se ocupa de ea, in nici un caz pe monah sau pe mirean."
Reply With Quote