sursa:
harrowtimes.co.uk
În cartierul Harrow s-a deschis la începutul lunii în curs o nouă Biserică ortodoxă. Este vorba despre Biserica Sfântul Pantelimon și Sfânta Parascheva, care se află pe Kenton Road și este prima Biserică Ortodoxă construită în Londra după 134 de ani.
Biserica a fost sfințită de către Arhiepiscopul Gregorios de Tiatira, care păstorește creștinii ortodocși greci din Marea Britanie.
La sfințirea Bisericii au participat câteva sute de credincioși ortodocși londonezi, dar și oficialități și membri ai Parlamentului britanic. Bob Blackman Membru al Parlamentului a spus despre acest eveniment: „A fost o onoare pentru mine să fiu invitat la această ocazie istorică. Sunt încântat că o clădire de asemenea importanță și cu o mare semnificație este găzduită de Harrow”.