View Single Post
  #2187  
Vechi 16.11.2012, 18:40:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit Interimatul patriarhal în Bulgaria

În 10 noiembrie, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare a desemnat pe Mitropolitul Chiril de Varna și Véliki Preslav pentru a asigura interimatul tronului patriarhal în Biserica Bulgară.
Acest interimat va dura până când va fi convocat un nou sinod în care se va alege noul patriarh, într-un interval de cel mult 4 luni.
Această desemnare a fost contestată de către câțiva episcopi printre care Mitropolitul Galaction de Stara Zagora, care a spus că Mitropolitul Chiril de Varna nu a obținut majoritatea necesară. Reunit încă o dată, în absența celor patru episcopi dintre care doi au boicotat ședința, Sfântul Sinod a refuzat să repete votul, așa că desemnarea a rămas valabilă.
sursa: orthodoxie.com
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote