View Single Post
  #20  
Vechi 19.11.2012, 19:27:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Draga domnule Demetrius,

Nu spun ca nu sunt mandra si orgolioasa... sunt pana la cer si inapoi, dar concluziile pe care le-ati tras sunt cu adevarat gresite.
1.Nu am fost "cocolosita" in copilarie ci tocmai din faptul ca am avut o copilarie grea din punct de vedere sufletesc si fizic in jurul varstei de 5-6 ani a dus la aceasta stare a mea.
2. Vreau sa scap de aceasta stare a sufletului meu, dar pe de alta parte credeti-ma ca nu este usor nici pentru un om sanatos din punct de vedere spiritual sa faca "binele pe care il voieste", dara pentru un suflet bolnav a carui dragoste a fost invadata intr-un mod gresit exact cand copilul de formeaza din punct de vedere emotional (un abuz sexual repetat).
3. Incerc sa nu-mi lipseasca un timp foarte indelungat spovedania.

Ca un sfat, inainte de atrage concluzii incercati sa si studiati (cred ca era destul de usor in a va uita peste topicurile mele anterioare)
Oricum multumesc frumos pentru parerea dvs.
AGabriela
O diferenta ca pana la cer si inapoi este intre mesajul la care am raspuns eu si cel pe care l-ai scris aici, unde mai vii cu completari; citeste si tu inca o data ce ai scris.
Ai dreptate in legatura cu mesajele de mai inainte; nu le-am cercetat, dar nu mi se pare rezonabil sa citesc alte topicuri ca sa raspund la un mesaj.

3. Incearca sa treaca un interval cat mai scurt pana la urmatoarea spovada; eu o fac cam de 6-8 ori pe an, la toate marile sarbatori crestine.
Ca sa scapi de starea asta cel mai folositor lucru sunt(pe langa altele) spovada si rugaciunea; nu doar una din ele.
Reply With Quote