View Single Post
  #12  
Vechi 22.11.2012, 12:10:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_crestina Vezi mesajul
Parintele meu duhovnic mi-a spus ca decat sa dam 10 milioane unui sarac si sa ne para rau mai degraba sa-i dam cat de putin si cu inima buna. Acum, cum sa facem? Daca este o familie saraca si noi crestinii o putem ajuta constant si ne vine o asemenea ispita de parare de rau, cum sa facem atunci?
Să ne amintim că Hristos este în sărmanul sau necăjitul acela care suferă. Și că acela e un prilej de a folosi bine averea, banii noștri, și de a ne desprinde inima de ei. Pentru că dacă ne pare rău e pentru că ne-am obișnuit să ne punem nădejdea în bunurile materiale pe care le acumulăm, așteptând din partea lor o ușurare a vieții, în loc să ne încredințăm lui Dumnezeu.

Dar dând, facem și un act de dreptate, pentru că nimic din ce avem nu ne aparține, toate sunt darurile lui Dumnezeu pentru toți, și cu siguranță El îl iubește pe cel sărman ca și pe mine, și nu e drept ca acela să sufere iar eu s-o duc bine.

Și gândind așa ne dăm seama că niciodată n-am ajuns să-l iubim pe celălalt cum ne iubim pe noi înșine, și constatând asta, să ne pară rău și să ne smerim, măcar, constatând că nu suntem buni.

Sfatul duhovnicului îl găsesc bun, fără îndoială. Dă după măsura iubirii la care ai ajuns, nu mai mult, ca să nu-ți pară rău. Pe măsură ce vei da, puțin câte puțin, vei spori.
Reply With Quote