View Single Post
  #8  
Vechi 26.11.2012, 09:32:02
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Fondatorul "Rhema Bible Training Center" din Tulsa, statul Oklahoma, este Dr.Kenneth E. Hagin, considerat bunicul mișcării credinței, iar părintele ei fiind, Essek William Kenyon. Acestei școli biblice i se suprapun "Kenneth Hagin Ministries", astfel încât totul orbitează în jurul acestui om, a viziunii sale, a profețiilor, și a interpretărilor Scripturii de către acesta. Alături de Jeff Beard, care a părăsit mișcarea, foarte mulți îl consideră ca fiind un autentic profet al Domnului.
"Am ajuns să cunosc mișcarea credinței prin intermediul programului televizat al lui Kenneth Copeland iar la scurt timp după aceea am găsit o biserică care se conforma învățăturilor reverendului Copeland și ale mișcării credinței.
Îmi amintesc de o oră de la Centrul de Pregătire Biblică Rhema, la care toți am fost învățați cum să proorocim și cum să vorbim în limbi


citeste aici:

http://www.rhemabooks.org/rom/AboutWhoWeAre

"in particular, ne aflăm într-o colaborare strânsă cu Living Stream Ministry pentru a distribui un număr de titluri-cheie ale autorilor lor."

acum despre "living stream ministry":

Living Stream Ministry publishes the works of Watchman Nee and Witness Lee, providing the authoritative and definitive collections of treasures from these two servants of the Lord Jesus Christ. The writings of Watchman Nee and Witness Lee focus on the enjoyment of the divine life, which all the believers possess, and on the building up of the church, the goal of God's work with man in this age.

Atentie,
Watchman Nee si Witness Lee, n-or fost carismatici? sau harismatici, daca preferi !

Du-te domnule, cu cioara vopsita de aici !

stim foarte bine cine sunteti, ati venit sa intoxicati poporul ortodox cu duhurile carismatice care te arunca la pamant si te fac sa tremuri.

Intoarce-te la Ortodoxie, daca vrei sa fii mantuit.

Se pare ca te informezi gresit!
Ca sa fiu clar: nu recomand aceste carti, dar nici nu fac o confuzie intre cele 2 categorii de Rhema pe care le-ai prezentat mai sus.

Prima parte prezentata are alte legaturi, carismatice, avandu-l pe Kenneth Hagin promotor.
"Rhema Bible Training Center" nu are nici o legatura cu editura Rhema din romania. Verifica terog mai bine, mai ales daca stii engleza.

A doua parte: cele 2 fraze extrase sunt intr-adevar ceea ce prezinta EDITURA Rhema pe sit-eul lor si pe site-ul LSM. De fapt, colaborarea dintre ele este f stransa, editura din RO publicand multe din volumele de la LSM.

Deci, una este "Rhema Bible Training Center" cu origini si practici carismatice si alta este Editura Rhema, care intamplator foloseste acelasi cuvant.

Sper sa fi inteles ceea ce am vrut sa spun.

P.S.: sunt crestin, singurul merit in minturirea mea il are Mintuitorul

Last edited by ixlucian; 26.11.2012 at 09:49:22.
Reply With Quote