View Single Post
  #1  
Vechi 12.09.2006, 13:59:49
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Ce ziceti de aceasta confuzie, care am avuta-o pana nu demult si apoi ea s-a complicat ca in final sa nu mai intzeleg nimic fiind complet debusolat... adica:

Citisem acum 14-15 ani din apocalipsa dintr-o biblie de mana scrisa pe o parte in romaneste, pe cealalta in evreieste, dar nu stiam limba respectiva, si atunci intzelesesem ca in apocalipsa s-a aratat Domnul Iisus in Duhul sfantului Ioan Apostolul, si a ramas asha, ca pe urma sa intzeleg altadata ca defapt i se aratase un inger al Domnului, ce vorbea despre Dumnezeu Tatal si despre Iisus, apoi am vazut ca este vorba despre Ioan Teologul, si am crezut ca Apocalipsa este scrisa de el, acesta fiind diferit de Apostolul Ioan, ca acum sa vad pe site ca Sf. Ap. Ioan defapt avusese respectiva revelatzie, si citesc din nou, doar pagina cu pricina sa nu patzesc ceva, si iarasi lucrurile mi s-au complicat si mai mult deoarece cartea respectiva ce este a sfantului Ioan Teologul, probabil marturisita in Duhul de un inger a lui Iisus, scrie despre sfantul Ioan Apostolul si ce i s-a dat sa vada acestuia, cand a fost exilat pe respectiva insula, asa fel incat eu nu mai pot sti cine si cum a zis ce a zis atunci si mai departe pana a ajuns la sfantul Ioan Teologul... si cine a scris aceasta revelatzie a lucrurilor viitoare, dar este clar ca au ajuns cumva prin intermediul si al ingerilor eventual in final la Ioan Teologul care, daca este autorul cartzii Apocaliptice inseamna ca a primit si el cumva respectivele lucruri sa le scrie, sau ingerul care i-a cerut sa scrie era chiar sf Ioan Apostolul, sau un alt inger trimis lui, nu-mi dau seama, deci lucrurile pana la condeiul sfantului Ioan Teologul se pierd catre Dumnezu... deci am scris acest post deoarece in altloc cred ca zisesem aberant ca apocalipsa este dupa sf Ioan Teologul, cand mai degraba este dupa sfantul Ap Ioan, desi este si dupa sf Ioan Teologul... si mai jos un citat de pe site:

Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul:
"Ioan trimite urari de bine la sapte Biserici. In Patmos are cereasca aratare. El vede pe Fiul Omului intre sapte sfesnice, avand in mana dreapta sapte stele.
1. Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sa arate robilor Sai cele ce trebuie sa se petreaca in curand, iar El, prin trimiterea ingerului Sau, a destainuit-o robului Sau Ioan,
2. Care a marturisit cuvantul lui Dumnezeu si marturia lui Iisus Hristos, cate a vazut.
3. Fericit este cel ce citeste si cei ce asculta cuvintele proorociei si pastreaza cele scrise in aceasta! Caci vremea este aproape.
4. Ioan, celor sapte Biserici, care sunt in Asia: Har voua si pace de la Cel ce este si Cel ce era si Cel ce vine si de la cele sapte duhuri, care sunt inaintea scaunului Lui,
5. Si de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel intai nascut din morti, si Domnul imparatilor pamantului. Lui, Care ne iubeste si ne-a dezlegat pe noi din pacatele noastre, prin sangele Sau,
6. Si ne-a facut pe noi imparatie, preoti ai lui Dumnezeu si Tatal Sau, Lui fie slava si puterea, in vecii vecilor. Amin!
7. Iata, El vine cu norii si orice ochi Il va vedea si-L vor vedea si cei ce L-au impuns si se vor jeli, din pricina Lui, toate semintiile pamantului. Asa. Amin.
8. Eu sunt Alfa si Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Atottiitorul.
9. Eu Ioan, fratele vostru si impreuna cu voi partas la suferinta si la imparatia si la rabdarea in Iisus, fost-a in insula ce se cheama Patmos, pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia lui Iisus.
................................................
"
si aceasta dintr-un articol de pe site:Activitatea Apostolilor in lumea pagana
"Exilul sau pe insula Patmos din Manea Egee, in anul 96 este confirmat de Apocalipsa (I, 9)."

banuiesc ca este vorba despre Marea Egee si nu despre manele... o greshala gramaticala ...
dar nestiind cum stau lucrurile defapt nici nu puteam lasa un fals si anume ca sf Ioan Teologul a avut revelatzia cand e clar ca este vorba in ea despre sf Apostol Ioan ...
Reply With Quote