View Single Post
  #12  
Vechi 03.12.2012, 08:24:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu-agnostic... Tolerez religia. Merg la biserica... de obicei la ortodocsi, uneori la baptisti si penticostali (la adventisti nu ma duc... simt o oarecare frica fata de ei... si nu ironizez adventistii prin asta). Ma rog in biserica, ma rog si acasa chiar daca sunt convins ca nu exista Dumnezeu si daca exista, sunt convins ca nu ii pasa de mine (care nu sunt decat atomi si grupare de celule). Merg la colindat cu ocazia sarbatorilor de iarna. Atata timp cat nici ateii si nici credinciosii nu au putut dovedi ca nu exista sau ca exista Dumnezeu si atata timp cat predispozitia spre religie e o caracteristica a omului (a fost avantajos din punct de vedere evolutiv) nu voi intoarce cu totul spatele religiei.
Of, of, nu mai sunt nici ateii ce au fost :) Unnoom, atata timp cat esti cuplat la orizontul credintei nu esti ateu. Chiar daca nu percepi in mod constient “asteptarea” ca anticipare a prezentei pe care actul credintei il presupune, inconstientul tau o face, din moment ce simti nevoia sa te rogi, sa ai o relatie cu cel temporar absent. Ceea ce e absent lipseste, iar spatiul anticiparii prezentei e biserica, in care tu pasesti, pentru ca ai aceasta deschidere. Experienta absentei se face intr-un prezent ce are ca si caracteristica asteptarea(speranta). Sunt multi oameni care, desi nu cred ca ei cred, merg la biserica, se regasesc acolo, pentru cateva clipe, locul din fata icoanei fiind cel mai privat loc cu putinta, cand toate ale lumii se sterg si se simt mai bine, odata iesiti la exterior, linistiti. Rugaciunea este o nastere continua,o inaltare continua si ajunge la Dumnezeu prin regasirea de sine, cunoasterea de sine. Trebuie sa cobori mai intai la radacinile fiintei tale, ca apoi sa te inalti spre Hristos. Ateul este un om inchis, blindat complet, nu se deschide spre alta dimensiune, alta latura a fiintei sale, deci, sorry, nu esti ateu. (schimba titlul).

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Propozitia asta mi se pare tare pe dos. Eu nu reusesc sa vad ateul din tine si nici nu cred ca esti ateu. Deci faptul ca vorbesti in numele ateilor imi pare tare ciudat. My bad!

idem

Last edited by ioanna; 03.12.2012 at 08:49:56.
Reply With Quote