View Single Post
  #139  
Vechi 08.12.2012, 01:16:45
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-Daca vreodata se implinesc toate conditiile ca o reactie sa aiba loc, totdeauna acea reactie va avea loc, iar daca vreodata reactia nu are loc atunci nu s-au implinit toate conditiile; asa a stabilit de la bun inceput Dumnezeu.

2-Dumnezeu stie; de ce trebuie sa stiu si eu? Pentru ca asa vreau eu?
Prima "suma" de atomi constienti se sine au fost cei ai lui Adam si Eva, care au constientizat Iubirea lui Dumnezeu.
Ca sa inteleg mai mult e bine sa fiu deschis fata de puterea lui, adica la orice posibilitate; smerenia ma invata sa nu limitez Iubirea si Puterea Lui.
Da, ma iubeste cu toata puterea Lui, dar nu numai pe mine si pe oamenii de pe Pamant, ci din nemarginita Imparatia Lui.

Asa cum vedem ca acum existam cu totii stiind ca mai intai a aparut logic manifestarea Luminii(Iubirea, Duhul Sfant, binecuvantarea etc), apoi tarana, ca din tarana sa apara "tarana" organica prin evolutie in timp indelungat, putem accepta ca Dumnezeu a creeat toate aceste conditii ca sa se manifeste intr-un tarziu Iubirea Lui prin noi insine si sa ne mantuim(prin Lumina).

Culmea orgoliului ma impiedica sa inteleg ca in infinitul Universului n-ar mai exista conditii similare(sau mai bune) ca pe Pamant; sau sa-L suspectez pe Dumnezeu de incapacitate(ca mine) de a-Si imprtasi iubirea asa cum mi-o cere mie, mereu, si deci, sa nu vrea sa-Si mantuiasca Creatia pe masura puterii Sale.

La fel ca in programele de calculator, Duhul Sfant e activ non-stop in viata noastra fara sa-L vedem pe ecran(campul vizual); El exista in fiecare particula materiala stabilindu-i acesteia non-stop directia de evolutie.
Sa inteleg ca incerci sa ne spui ca e posibil ca Dumnezeu sa fi creat si alte "Pamant"-uri cu viata si fiinte ca oamenii...?
Reply With Quote