View Single Post
  #193  
Vechi 09.12.2012, 13:49:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,Laura!
Este acelasi lucru,asa cum zicea si Dumitru73,uleiul propriu zis se solidifica dand impresia de unt.
Scuze ca am uitat sa-ti raspund :)
Spre disperarea mea si uleiul de masline se solidifica in frigider... am pus (de fapt mamele noastre au comis-o, amandoua) peste masline si acum trebuie sa le scoatem afara de seara ca sa putem manca...

A, si apropos : am vazut pe niste biscuiti scris la compozitie ulei de palmier. Noi am avut odata un bidon dar l-am pus in friteuza si am prajit cartofi in el (f bun dealtfel) dar sunt curioasa daca a mai folosit cineva la aluaturi.

Am mai vazut odata la tv o reteta de margarina de casa pe baza de ulei de palmier si ulei de masline (in fine, si ou...). Ma intreb daca a incercat cineva sa o reproduca.

Eu in acest weekend m-am facut varza calita cu taietei, si separat taietei (spirale din alea colorate) cu surimi. Pt maine vreau sa-mi fac salata de sfecla cu paste si cu tofu.

Am o problema insa cu lintea. Am luat linte rosie vrac de la un hypermarket, am pus-o la inmuiat vreo 20 min, apoi am fiert-o la presiune (big mistake) si s-a lichefiat complet. A doua oara n-am mai fiert-o la presiune dar tot s-a faramat.
In schimb am mai luat o pungulita de linte verde de la plafar si aia in schimb a ramas tare, si la fel cum pateam cu fasolea cand n-aveam oala cu presiune, unele boabe se faramau (ieseau din coaje) in timp ce altele ramaneau tari. Cred ca pe viitor am sa merg mai la sigur pe varianta conservata.

Last edited by fallen; 09.12.2012 at 14:18:31.
Reply With Quote