View Single Post
  #7  
Vechi 13.12.2012, 00:30:56
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Da da, inteleg. Au incalcat o porunca a lui Dumnezeu. Am inteles ce spuneti. Doar ca Dumnezeu nu cred ca a luat in calcul ca vom fi 7 miliarde de oameni. Din 7 miliarde, cred ca cel putin jumatate intretin relatii sexuale (in cadrul unei casnicii sau nu). Daca toate femeile, care sa spunem ca sunt 1 miliard jumate active sexual si fertile, ar naste cate un copil pe an, am face o noua China in fiecare an. Nu cred ca s-a gandit asa si nici nu cred ca a luat in calcul sa ne mutam pe Luna.
Mi se pare absolut aberant sa spui ca a face copii "fara numar" e in regula. Nu e vorba doar de bani. Cum poti sa educi 10 copii daca amandoi sotii sunt la munca toata ziua pentru a face rost de mancare si alte lucruri. Stiu stiu, ca o sa dati exemple cu "pe vremea alor mei sau a bunicilor", dar pe vremurile acelea mortalitatea infantila era foarte ridicata. Cineva in varsta imi povestea ca nu era o tragedie foarte mare sa-ti moara un copil din cei multi. Era ceva destul de comun sa mai moara cate un micut de hepatita, tbc sau dintr-o banala viroza respiratorie.
Reply With Quote