View Single Post
  #8  
Vechi 13.12.2012, 00:40:53
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Si acum toata lumea lauda oamenii de la tara care au 10-12 copii pentru curajul si devotamentul lor pentru principiile crestine. Acum ceva timp am lucrat in televiziune. Am avut de realizat chiar un subiect pe aceasta tema. Mergeam prin sate, identificam familii cu copii multi si principalele aspecte pe care trebuia sa le clarific erau:
1) De ce ati facut atatia copii?
2) Cum ii cresteti?
3) Cum ii educati?
4) Cum aveti de gand sa le asigurati viitorul.

Credeti-ma ca raspunsurile erau un pic halucinante. La intrebarea 1, aproape toata lumea raspundea cu:
- Asa a fost sa fie
- Asa a vrut Dumnezeu.
- Am mai luat bani pentru alocatii si ajutoare sociale.
Oamenii nu foloseau metode contraceptive fie pentru ca nu stiau de ele, fie pentru ca erau convinsi ca sunt scumpe si nu-si permit, nicidecum pentru ca asa a spus Dumnezeu.
2) Cum ii cresteti....n-are rost sa dezbatem. Traiau claie peste gramada, intr-un miros greu, dintr-un salariu foarte mic sau din munca cu ziua prin sate.
3) Educatie....ce educatie. Unii copii mergeau la scoala altii la munca cu tatii cu ziua.
4) Viitor? Oamenii astia considera ca avand copii sunt asigurati pe viitor. Fie pentru ca acum profita de alocatia lor de stat, fie ca apoi ii trimit la munca.
Mentionez ca de multe ori spuneau ca din cauza lipsurilor prea mari, unii dintre copii erau trimisi la orfelinate. Fara regrete o ziceau. Li se parea o viata mai buna la orfelinat decat acasa.

Astia sunt oamenii care se cununa crestineste, respecta porunca lui Dumnezeu, fac copii cati se poate de multi si apoi iti spun cu zambetul pe buze: Asta e, daca Dumnezeu atatia mi-a dat si eu nu pot sa-i cresc, ii dau la orfelinat sa le fie si lor mai bine.

Ok, nu generalizam. Sunt convinsa ca exista si familii bune care au copii cati le-a dat Dumnezeu, dar eu va zic din experienta mea pe teren pe timpul a 3 luni cat m-am ocupat numai de reportaje legate de copii parasiti, familii dezorganizate, copii care nu merg la scoala.
Reply With Quote