Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #479  
Vechi 28.12.2012, 22:42:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cel mai tare m-a surprins acela care prevede ca lauza sa nu intre in dormitor daca acolo e pruncul ei botezat, a lui Timotei din Alexandria.
Pe mine nu m-a surprins doar, m-a scarbit de-a dreptul acel bisericism. Nu u trebuie sa fiu femeie ca sa imi fie clare niste aspecte ale maternitatii, caci chiar si un copil de gradinita stie ca proaspata mama alapteaza. Acel canon e doar o superstitie, sau "bisericism", cum ii zic eu, si un exemplu clar de extindere malignizanta a influentei monahale. Mai mult ca sigur ca tipul care a redactat acel canon era genul care chiar crede ca ne "aduce barza", sau ca broastele provin din incalzirea namolului de catre soare, pasarile migratoare se ascund iarna in subteran, etc.
Daca te-a scarbit(nu doar surprins) inseamna ca nu stii ce pur e cel nou-nascut datorita lui Dumnezeu(nu datorita mamei) si ce usor ii poate fi lezata puritatea.
Nici Sfanta Fecioara Maria n-a neglijat(sau comentat) practicile acelea, ci s-a conformat, cand L-a nascut pe Iisus. De ce? Pentru ca e mai folositor Pruncului numai daca se supune.

Daca versetul mi se pare "stramb", nu judecata lui e stramba. ci a mea; cum spune ioanna, trebuie sa aiba o justificare ce mie-mi scapa momentan.
Biblia a fost scrisa cu penitza inmuiata in Sfantul Duh.
Reply With Quote