View Single Post
  #9  
Vechi 05.01.2013, 12:43:17
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca unii se pot imbogati saracind pe altii, oare procesul invers, saracii sa traiasca mai bine usurandu-i pe bogatani de putin din ceea ce au in plus, n-ar fi posibil?

Sau cu alte cuvinte, oricat l-ai intinde, cascavalul tot ala e, ca sa fie mai mult intr-o parte, trebuie sa iei din partea cealalta.
Nu mi se pare cu rezultate bune nici prima varianta nici a doua. Ne raportam mereu la vecinul, e bogat poate "cotiza", nu are nevoie de atatea (judecam noi cam cat trebuie sa-i furam, impozitam, etc.) in loc sa producem fiecare (si ma refer si la institutii). Cate proiecte care sa atraga bani se deruleaza la noi?...dar de ce sa faca ceilalti/institutia bani?...mai bine sa nu aiba proiecte...sa colaboram ca sa castige altii? Mai bine nu castiga.
De ce sa aiba institutie noastra responsabilitati? Mai bine are alta institutie. Si fenomenul este generalizat.

Cascavalul, cum spui, nu e tot ala...daca este incurajata munca, managementul bun si profitul (nu consumul sa depaseasca productia) atunci si cascavalul se intinde.
Sunt tari fara resurse care stiu sa traiasca foarte bine.

Oricum problema se reduce cred la educatie, grad de constiinta sau corectitudinea oamenilor.
Reply With Quote