View Single Post
  #2292  
Vechi 09.01.2013, 10:19:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit Doliu în Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei



Înalt Preasfințitul Părinte Epifanie, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a trecut la cele veșnice în după-amiaza zilei de 7 ianuarie 2013. Ieri-dimineață, sicriul cu trupul neînsuflețit a fost depus în Catedrala voievodală "Adormirea Maicii Domnului" din Buzău, unde IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, și PS Varsanufie Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, delegați ai Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, au săvârșit o slujbă de pomenire, informează Ziarul Lumina.

Trupul Arhiepiscopului Epifanie a fost purtat apoi în procesiune din lăcașul de rugăciune spre noua Catedrală arhiepiscopală cu hramurile "Înălțarea Domnului" și "Sfinții Trei Ierarhi" din oraș, unde credincioșii din eparhie pot aprinde o lumânare și rosti o rugăciune pentru ierarhul care i-a păstorit timp de 30 de ani.

Slujba de prohodire va avea loc joi, 10 ianuarie 2013, începând cu orele 11:00, în Catedrala arhiepiscopală din Buzău, iar trupul neînsuflețit se va odihni în cripta din acest sfânt lăcaș, pregătită din timpul vieții.

Până la alegerea noului ierarh, locțiitor de Arhiepiscop al Buzăului și Vrancei va fi Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în calitate de Mitropolit al Munteniei și Dobrogei. Preafericirea Sa va fi pomenit la sfintele slujbe și cu titulatura "Locțiitor de Arhiepiscop al Buzăului și Vrancei", în toate bisericile și mănăstirile din cuprinsul acestei arhiepiscopii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote