Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #555  
Vechi 12.01.2013, 01:53:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Sunt doar câțiva penticostali pe forum. Foarte puțini.
Niciunul dintre ei nu gustă din ghiveciul de năzbâtii teologice pe care l-a gătit Cătălin sub titlul „ce cred neoprotestanții”.
Știți prea bine ce cred penticostalii
Nu, nu era vorba de tine, ba chiar daca imi amintesc ne-am mai contrazis pe tema asta (era vorba de ucenicul daca tot insisti, parca si Doriana spunea ceva in sensul asta dar acolo nu sunt sigur). Ca intotdeauna, ceea ce srii tu acolo sunt parerile tale personale pe care le iei ca reper cateodata si pentru ortodocsi. Chiar in primul punct sugerezi de fapt ce spun eu, dar ca de multe ori o intorci ca sa para ca e altceva. Conteaza credinta, iar faptele confirma aceasta, e acelasi lucru, tot numai credinta e. Doctrina penticostala (o parte): http://biserica-penticostala.ro/bise...enticostale-4/ E de fapt Sola Fide in alta interpretare.
La fel si punctul urmator, tu expui pararea ta, ce tine de protestantismul liberal. Dar penticostalii conservatori spun ca fara botezul lor cu duh nu prea se face nimic. E adevarat, au exportat inventia si in alte culte, aparand miscarea carismatica.
P.S. Sa vedem ce spune de fapt invatatura penticostala, si nu o parere personala. Marturisirea de credinta penticostala: http://cristianet.fr/index.php?optio...=142&Itemid=82
"Cei ce sunt nascuti din Dumnezeu nu pacatuiesc (1Ioan 3:9; 5:18), iar cei ce pacatuiesc nu sunt nascuti din nou (1Ioan 3:6-10)."
E adevarat, scrie si "Credinta este adevarata si activa numai atunci cand este insotita de fapte (Iac.2:14-22)".
Dar "nimeni nu poate sa se indreptateasca inaintea lui Dumnezeu prin faptele lui proprii si nici prin faptele Legii Vechiului Testament. Singurul mijloc de indreptatire este jertfa lui Isus Hristos pe Golgota (Filip.3:9; Ioan 1:12; Rom.8:1)."
Si cel mai important pasaj in contextul discutiei noastre: "Orice om intors la Dumnezeu, nascut din nou, iertat si indreptatit este considerat sfant."
Asadar exact ce am afirmat eu.

Last edited by catalin2; 12.01.2013 at 02:32:54.
Reply With Quote