View Single Post
  #375  
Vechi 16.01.2013, 12:20:59
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
cred ca ai dreptate :-s iar asta cu mopul in cap e un fel de judecator sau ceva pe aici
Măi dragă Bismark, tu știi că ai dreptate? Că e chiar așa cum spui:

Mekaa hekaa lekaa...

Deci vezi cum judec eu? Caut neghina din balega de om și nu mă autoîndreptățesc... căci nu vreau să-mi fac roat de făină neagră și apoi s-o văruiesc cu zahăr pudră și din ea să fac un fain aluat de farisei cu fainoșag pentru ca să mă arăt grozav... de tare în economie și comerțul cu amănuntul, în speculă adică.

Eu când judec nu caut deci să fac voia mea ci a Celui care m-a trimis... adică judec atunci când e să judec spre slava Lui, și numai de aia că eu sunt convins că El fiind bun și drept nu va fi atât de egoist ca să nu-mi facă și mie parte de ea.

Dar Slava Domnului, adică lauda Lui, nu este ceva abstract ci e ceva foarte palpabil se simte, se trăiește căci este Slava Tatălui și a Maicii Domnului... iar Tatăl a lăsat toată puterea în Mâna Fiului iar Duhul Săracul ca un slujitor și ca un Împărat dă copiiilor ceea ce nu pot cunoaște nici măcar înțelepții înțelepților și toți cărturarii la un loc, fiindcă de ei ascunde Dumnezeu această taină minunată ca nu cumva să se laude că-s înțelepți, și ca atare neștiind ei taina au ditamai bârna în ochi în timp ce caută cu multă bănuială supărată paiul din ochii altuia.

Deci iată că ți-a dat și ție din ea din moment ce ai aflat și tu ceva, căci ai dreptate:

Mekaa Hekaa Lekaa, foarte corect spus. (nu am adăugat un a ci k are un a în pronunție așa că dacă scri ka se citește kaa, iar eu am citit ca să explic taina asta înțeleasă și de tine)

Ai priceput și tu dragă Fred? Sau ție trebuie să-ți explic pe silabe: me && he && le = Kaa ?

Last edited by vsovivivi; 16.01.2013 at 12:31:14.