View Single Post
  #114  
Vechi 26.01.2013, 10:14:16
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu privi cu rautate! Imagineaza-ti ca la tine vin zilnic zeci, poate sute de oameni, hotarati sa-si descarce povara sufletului in chilia ta. Cu unii iti este atat de usor incat parca plutesti. Cu altii simti cum iti izvoraste sudoarea din toti porii. (Am intrat odata dupa cineva, iar starea in care l-am gasit pe Parintele, m-a zguduit pur si simplu... Si ziua abia incepea). Asadar zilnic altii si altii... Unii vin pentru a doua sau a mai multa oara, altii sunt incepatori. Daca unii dintre cei care au fost, s-au folosit de sfaturi si reusesc sa mai decongestioneze aglomeratia, alegand alte alternative, fiindca ce-a fost greu a trecut, chiar nu vad motivul de a ne alatura multimii care au probleme grele si ispite pe masura! Uneori nici nu suntem constienti ca de fapt nu alergam dupa "folos", ci dupa senzational, numai asa, ca sa fim cu puhoiul!...
Eu l-am vazut pe Parintele Ciprian in momente diferite. Stiu (sau banuiesc) cat de mult se roaga pentru noi toti, dar din pacate mi-a fost dat sa vad si povara Crucii sale. Ma inspaimant la gandul ca as mai putea adauga si eu povara propriei greutati. Multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale, (fara macar sa-l caut pe el special), si sa-mi jaloneze cararea intr-un mod cu totul miraculos. Ceea ce am dorit dupa aceea, a fost sa o ajut si pe sotia mea sa primeasca din partea cuviosiei sale, sfaturi cel putin la fel de bune, ca si binecuvantarea atat de folositoare vietii. Iar pentru asta, mult a trebuit sa alerg. Acum iarasi multumesc lui Dumnezeu, fiindca si ea, a primit dezlegare si binecuvantare. E firesc, asadar, sa lasam locul altora, iar noi sa ne multumim cu cei mai putin cautati de lume, cu care sa pastram o legatura lipsita de prea multe compromisuri!
Daca s-a inteles altceva, imi cer iertare... Nu renunt la Parintele insinuand ca si-a pierdut harul de odinioara, ci fiindca nu vreau sa ma mai duca in spate, cand atatia altii vor si ei sa se spovedeasca acolo macar odata! Poate si fiindca din fericire, eu chiar am de ales!
Cine doreste, sa-l ajute Dumnezeu sa ajunga acolo si sa-i fie de folos cel putin la fel cum mi-a fost mie si familiei mele!
Dupa cum vad esti un "mosneag" tanar si fericit. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim toti la fel. Ce purtam in inima, sa ne fie eticheta. Mult curaj si vointa, celor doritori de curatire sufleteasca.
Reply With Quote