View Single Post
  #119  
Vechi 03.02.2013, 21:09:39
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Stimata colega de forum, acceptiunea notiunii de suflet este vasta, insa eu inclin sa cred ca avem suflet si in sensul suflarii de viata ce ni s-a dat la nastere . Apoi ca ce simtim si cum, ca ne iubim aproapele tine de firea care poate intelege au ba, ce este bine si ce nu. La trecerea dincolo ne dam "ultima suflare", adica sufletul care poarta cu sine si firea . Mai mult nu vreau sa comentez.
ps. sa nu crezi ca n-am prins ideea cu reintregirea...redevenim cu adevarat "intregi" cand reusim sa ajungem "acasa" cum bine zicea Pelerinul.
Dincolo de filozofiile despre suflet, care este sensul pentru care omul vine pe aceasta lume? Doar ca sa traiasca o viata de animal, sa creada in lucruri pe care nu le-a atins niciodata, sau sa-si corecteze natura egoista pentru a ajunge sa-si iubeasca aproapele ca pe el insusi si astfel sa vina mai aproape de Dumnezeu, care este iubire? Este Dumnezeu iubire sau nu? Si daca da, cum altfel il poti simti decat iubindu-ti aproapele, iesind din carapacea egoista catre ceilalti si ajungand la asemanarea cu El?
Reply With Quote