View Single Post
  #15  
Vechi 20.02.2013, 15:02:36
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă te duci "din prima" și te vei trezi că nu era pentru tine, ce vei face?
du-te, stai acolo o săptămână în rugăciune, muncă și ascultare.
după 2-3 mănăstiri gândește-te la ce vrei să faci.
am auzit de la altii ca s au dus,unii au ramas si altii au plecat.nimeni nu te poate tine cu forta ca Dumnezeu nu e tiran,vrea sa fim fericiti si sa ne pocaim in orice conditii.
din moment ce mi doresc f. mult si nu ca pe un fleac,nu cred ca e degeaba.
nu poate fi viata asta pt "omul cel vechi"(adica pt noi toti).trebuie sa lasam mofturile si sa imbracam haina pocaintei si invierii.depinde de mine daca vreau sa aleg lupta,sa las mandria si sa urmez adevaratul scop al vietii(mantuirea).mai ales daca Dumnezeu mi a intins o mana de ajutor cu atata dragoste sa ma scoata din marea asta dezgustatoare(scuza mi expresia),cum as putea s o refuz?pana la urma orice lucru obtinut cere osteneala ca nimic nu ti se baga in traista pe degeaba.
daca atunci cand iti pui silinta si scapi de un pacat sau mai multe,te simti viu si parca nu mai faci parte din turma "mortilor care si ingroapa mortii lor",cum te ai simti daca ai scapa aprope de toate?(sa nu zic de toate,ca numai Domnul singurul este fara de pacat).
din pacate ochii nostrii trupesti sunt prea slabi sa vada ce lupta crancena se da pt sufletele noastre.nu suntem constienti,ne amagim si inca nu ne dezgustam de toata desertaciunea din jurul nostru.ce atata pret pe lumea sta?k nu luam nimic in groapa.
citeste sau reciteste viata sfantului Antonie cel Mare,mai ales la partea cu sfaturi.

paginiortodoxe.tripod.com/vsian/01-17-cv_antonie_cel_mare.html

Last edited by rainrainbow; 20.02.2013 at 15:03:14. Motiv: modificare
Reply With Quote