View Single Post
  #35  
Vechi 23.02.2013, 12:15:40
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
(Off topic)

As fi vrut sa nu intru sa perturb acest fir, dar deja este a doua oara aici si a nu stiu cata oara in general cand citesc/aud acest citat cu "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!" si nu mi se pare chiar corect.

Da, un preot trebuie sa aibe si un talent, o chemare din nastere, dar nu este suficient. Trebuie sa si invete mult si multe si sa se formeze. Mai ales ca preot de mir.
Stiu ca exista calugari si preoti calugari care nu au scoala si care nu stiu cum sunt hirotoniti. Dar poate ca la ei nu este nevoie de scoala si studii si e treaba lor si a manastirilor daca asa doresc.
Dar preotii de mir au mare raspundere, au milioane de oameni in "turma" lor.
In afara de slujbe si ierurgii si cum se mai chiama activitatile lor, ei trebuie sa se ocupe si de oameni, sa fie duhovnici. Si asta nu este din nastere (poate doar in mica parte).

In concluzie va rog mult sa citati mai cu atentie si gandire.

P.S. Si un medic sau un artist trebuie sa aibe talent din nastere, dar nu poate trata/opera, lucra, daca nu invata.
Anumite profesii au nevoie de scoala multa, de facultati, altele de mai putina, sau doar de exercitiu practic. Depinde...




Doamna,
Eu nu prea va inteleg supararea, dar: adanca taina e sufletul omului! (Ma refer si la mine si la dvs., si la altii asemenea noua, asta ca sa nu existe prilej de alta suparare).

Nu e corect, in conceptia dvs., sa tot auziti "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!", dar marii nostri duhovnici sunt de alta parere, si daca e sa va suparati, sa stiti ca e o lista de asteptare cam lunga; eu va dau doar cateva exemple, lasandu-va dvs. bucuria de a-i descoperi si pe toti ceilalti (sa stiti ca sunt foarte, foarte multi, dar merita sa-l intrebati pe Google; raspunsurile va vor ajuta).

Deci: „sa citam mai cu atentie”.



Parintele Arsenie Boca:

„Daca vreti preoti buni nasteti copii crestini!”

„Dacă vezi un preot beat in șanț ridică-l și du-l acasa și a doua zi du-te și te spovedește la el, că harul nu se ia.”
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ni-119997.html


Si Parintele Ilie Cleopa:

<<In anul 1954, am fost invitat la Bucuresti la un profesor universitar, Alexandru Mironescu, sa vorbesc intr-o sala, unde erau peste 50 de persoane, numai ministri, generali, colonei, profesori, doctori, ingineri , farmacisti, numai oameni din clasa de sus. Era si parintele Daniil Tudor. El a aranjat ca sa predic, impreuna cu parintele Benedict Ghius si parintele Petroniu Tanase.

- Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har.
- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii ca, daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zice Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".

De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii, ca cei tari, tare se vor cerca; caruia i s-a dat mult, mult se va cere; si mai mult va fi batuta sluga aceea care a stiut voia, decat cea care n-a stiut ( Luca 12,48 ).

Evanghelia iti da voie sa faci ce zice preotul, cand te invata de bine, iar daca vezi la el ceva ca nu-i bun, nu face. Mantuitorul spune asta. Pentru ca el are sa dea seama inaintea lui Dumnezeu daca n-a facut, si eu am sa dau seama inaintea lui Dumnezeu, daca am auzit un cuvant bun si nu l-am facut.


Ia sa va dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa. Ia o caldare de apa si toarna peste ei. Ce se intampla cu cenusa ? S-a amestecat aurul cu apa ? A intrat cenusa in aur ? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta.
Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos.

(Parintele Cleopa , Viata Parintelui Cleopa - de Arh. Ioanichie Balan, Ne vorbeste Parintele Cleopa - vol. 1-10 Editura Episcopiei Romanului 1995-2000)
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/30jdcpreotii.htm

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tii-81227.html


Si Parintele Iustin Parvu:

<< - Dar el, ca preot, poate oficia?

- Parintele Justin: El, ca preot, poate oficia, sigur ca da. Are lucrarea lui. Dar vrednicia lui unde e? Iata, la noi, in viata noastra ortodoxa, este si lucrul acesta, ca pacatul nu se amesteca cu omul. Haru-i har si pacatul e pacat.
Pacatele nu-i ating harul.

- Parinte, dar el poate sfinti in conditiile in care este cazut ca om?

- Parintele Justin: El poate orice. Ca om e cazut, dar el poate sfinti. Sa va dau un exemplu, de pilda, e chemat episcopul sa vada un preot beat in marginea unui sant. Episcopul vine si il vede. Asta este fiul vostru. Voi l-ati crescut, voi l-ati educat, voi l-ati deformat. I-ati dat (sa bea) si la botez, si la cununie, si la parastas.

- Preotii sunt cum i-a facut poporul.

- Parintele Justin: Da. Si atunci, il scoli de-aici maine dimineata, iti face aghiazma si ai sa bei aghiazma facuta de el. Acum il vezi beat aici, dar maine il pui la treaba si lucreaza harul.>>

http://apologeticum.wordpress.com/20...rul-preotilor/

Si Parintele Arsenie Papacioc:

<<Dumnezeu a creat două lucruri nemaipomenite, care nu pot fi mai desăvârsite: a creat o femeie distinsă, care a născut un Dumnezeu, si preotia, prin care Îl aduce pe Dumnezeu din cer si-L naste din nou pe Sfânta Masă. Vă dati seama ce înseamnă preotia?! Vă dati seama în ce haină S-a îmbrăcat un Om, ca oamenii, si cu ce har dumnezeiesc?! Are putere.>>

(Parintele Arsenie Papacioc, Dialog cu Parintele Arsenie de la Manastirea „Sf. Maria” din Techirghiol despre canonisirea femeilor care si-au lepadat pruncii, in cartea „Canon de pocainta catre Domnul Nostru Iisus Hristos pentru pruncii avortati” Editura Bizantina, pag.51).
Reply With Quote