View Single Post
  #121  
Vechi 26.02.2013, 01:57:53
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamnelor!
Domnilor!

Va rog frumos, spuneti-mi:
De ce se numeste acest topic: Parintele Arsenie Boca?

1. Se vorbeste (putin) despre Parintele Arsenie Boca in mesajele: 1,3,36
2. Doar se invoca (se pomeneste in treacat) numele Parintelui Arsenie Boca in mesajele: 8, 70, 99, 100, 119.

Restul... daca era doar tacere, poate nici nu era rau.


“Eram la Biserica Drăgănescu. Părintele Arsenie picta sus, iar eu stăteam jos, lângă schelă. La un moment dat, Părintele zice: „Măi, așa-i că-s lacomi preoții?”. Eu nu spun nimic. Părintele mă întreabă și a doua oară și mă întreab si a treia oara: „Mai, asa-i ca-s lacomi preotii?”. Eu nu scot o vorba. Atunci, Parintele se apleaca sa vada daca mai sunt lânga schela si îmi zice: „Mai, tu nu auzi ce vorbesc eu cu tine?”. Eu zic: „Dar, Parinte, acum nu am vorbit de preoti”. Parintele zice: „Da, mai, nu am vorbit acum de preoti, dar tu, când esti cu mai multe persoane si vorbiti de preoti, numai de rau ziceti de ei. Ziceti ca-s lacomi. Iata ce povata îti dau eu: sa nu-i mai vorbiti de rau pe preoti, fiindca sunt slujitorii lui Dumnezeu si nu aveti voie sa-i judecati voi”. Dupa ce m-am întors de la Parintele, am deschis Biblia exact la paragraful care zice: „Cine esti tu, omule, ca sa judeci sluga altuia”. Exact ce-mi spusese Părintele Arsenie! De atunci, nu mai vorbesc pe nimeni de rau, mai ales pe preoti, ca Dumnezeu este singurul care poate sa-i judece.” (Biliboaca Matei, Savastreni)
Din “Noi mărturii despre părintele Arsenie Boca”, Editura Agaton, București, 2005

http://www.pntcdbrasov.ro/content/ci...i-sluga-altuia


<<Parintele a vazut ca lumea il iubea si se temea ca unii pot cadea in idolatrie. Si le spunea tuturor: “Voi veniti dupa cuvant de folos si apoi asteptati sa va mantuiesc, dar eu nu pot asta. Eu pot doar sa va trezesc din pacatele in care traiti. Pentru ca viata asta e scurta, iar cealalta e vesnica si n-as vrea sa plangeti la ziua Judecatii“. De aceea, Parintele nu prea primea sa i se sarute mana. Totusi, unora le permitea. Si l-am intrebat de ce pe unii din oamenii care vin la el ii lasa sa-i sarute mana. Mi-a zis: “Acestia ma vad pentru ultima oara“. Erau din cei care se opuneau comunismului.>>

http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=220
Reply With Quote