View Single Post
  #79  
Vechi 26.02.2013, 21:00:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iata ca se apropie ziua "cea mare' de pomenire a mortilor si incepe si Postul mare, in care de obicei stiu ca se da "sarindar" pt ca cei adormiti sa fie pomeniti in fiecare sambata. Problema e ca eu am pe lista si persoane care au foist incinerate si nu as vrea sa fac discriminare pt ca unele imi sunt mai apropiate decat celelalte. Pana acum nu am mentiuonat nicaieri acest lucru pt ca nu a zis nimeni ca nu ar fi voie, cata vreme li s-a facut slujba de pomenire si atunci (cand au fost inicnerate) si la 40 de zile. Dar acum va trebui sa-i spun parintelui acest aspect iar dlui e posibil sa refuze sa mai pomeneasca acele persoane atata timp cat s-a interzis acest lucru in mod categoric, nu? Doar n-o sa-si fac el pacate? As putea sa duc pomelnic la un alt preot caruia sa nu-i spun, iar eu sa ma spovedesc pt aceasta fapta duhovnicului meu? N-as vrea sa tin secrete fata de dlui ca atunci ce rost ar mai avea toata treaba?
Dumnezeu sa ii ierte! Draga Fallen, eu nu vreau sa vorbesc despre incinerarea mortilor, ci despre spovedanie.

La spovedanie spui pacatele pe care le-ai constientizat, de care iti pare rau si pe care promiti (si incerci) sa nu le mai repeti. Asta e pocainta, de fapt, metanoia, schimbarea gandului: sa realizezi si sa spui la spovedanie ca esti (nu tu, spun in general) un hot, un desfranat, un egoist etc etc etc, dar sa iei hotararea ca de acum inainte sa nu mai fii asa, ci sa fii, sa te silesti sa fii, cu harul Domnului, om cinstit, infranat, milostiv... Nu e asa, ca fur o banca, ma duc repede sa ma spovedesc, ma iarta Dumnezeu, mai fur maine o banca, iar ma spovedesc, iar mai fur o banca. Citeam pe undeva ca ar fi femei care avorteaza si zic: lasa, ca ne iarta Dumnezeu daca ne spovedim! Apoi mai fac un avort, apoi iar se spovedesc... Spovedania nu e joaca de copii, uite pacatul, il spun preotului, nu mai e pacatul. E Hristos acolo, intre tine si preot...

Nu ar fi mai bine sa ii spui direct parintelui tau ca tu ii iubesti pe X si Y adormiti si ca ai vrea sa le ierte Dumnezeu pacatele, dar ca stii ca au fost incinerati si sa faca dumnealui ce crede de cuviinta? Nu de alta, dar pe Dumnezeu nu Il putem insela... Oricum, si daca nu ii vei putea pomeni la Liturghie, vei putea face milostenie si rugaciuni pentru ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote