Subiect: Administrative
View Single Post
  #7  
Vechi 11.03.2013, 16:02:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Din cate stiu, un preot nu este considerat proprietarul unei anumite biserici, chiar daca o construieste din bani personali. Oricand el poate fi mutat in alt loc. Biserica la care slujieste nu este ograda lui, si venirea unui alt preot nu este un abuz, amandoi pot sluji in aceeasi biserica.
Construirea unei biserici inseamna nu numai bani, dar si munca, timp, dragoste, credinta. Mi se pare normal ca biserica sa treaca in proprietatea BOR; dar nu mi se pare normal, ca preotul sa fie schimbat de la biserica, de indata ce aceasta a fost sfintita, deci cand a trecut greul legat de constructie. Preotul, care a participat la ridicarea bisericii e legat de comunitatea din zona, a chemat enoriasii sa ajute, sa doneze. Mi se pare o mare nedreptate, asemanatoare celor facute in timpul regimului comunist, in care omul nu conta, a-l indeparta fara ca el sa aiba vreo vina. Este o lipsa de dragoste crestineasca fata de acestia, in spatele careia se ascund interese particulare si bani de la cei, care isi doresc o parohie.
Reply With Quote