View Single Post
  #18  
Vechi 14.03.2013, 12:51:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ușurel.
Mai întâi că numărul ăla dublu de parlamentari a rezultat ca urmare a aplicării faimoasei legi electorale a... Ai ghicit: PDL. care știa/intuia ce-i așteaptă și a vrut să-și asigure un minim de parlamentari.
Apoi: spune-mi și mie ce i-a împiedicat, tot pe (ai ghicit) PDL, cât au fost la putere între 2009 și 2012 (3 ani frumoși, ca_caii_frumoși) să modifice corespunzător Constituția? Să iasă-n stradă rupându-și hainele de pe dânșii cum că elementele corupte și antipopulare din parlament se opun adoptării hotărârii referendumului?

Și nu în ultimul rând, nu știu de ce, dar am așa un simțământ că natura bicamerală a Parlamentului nu se poate schimba printr-o lege de modificare a Constituției.
Deci se impunea o Adunare Constituantă, lucru aproape imposibil la vremea aia, ca și acum. Ceea ce denotă NESERIOZITATEA crasă a demersului strict și pur politicianist a lui Băsescu.
nu te contrazic in ceea cer spui, DAR...USL-ul a avut timpul necesar sa modifice legea electorala a PDL-ului dar nu a schimbat-o.
ps: am o intrebare: constitutia o modifica Basescu? Adunarea Constituanta o formeaza el ca presedinte sau e treaba Guvernului sau a Parlamentului?
Reply With Quote