View Single Post
  #111  
Vechi 19.03.2013, 13:59:56
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Libanezii de azi sunt, in majoritate, arabi. Si fenicienii erau semiti si abrahamici, dar pe alta descendenta decat arabii (erau "copiii femeii libere" si nu "copiii femeii sclave" a lui Abraham). Libanul e o tara majoritar araba si majoritar catolica. Actualul presedinte al Libanului a fost mult apreciat de Papa Benedict ca un vrednic fiu al sau. Noi cunoastem Libanul, daca nu din Biblie, macar din arta lui culinara. Bucataria libaneza, de nedepasit in rafinament, este una dintre cele trei bucatarii majore ale lumii, alaturi de cea franceza si de cea chineza. Cand spunem "bucatarie araba", spunem, de fapt, "bucatarie libaneza", fiindca restul contributiei arabe la arta culinara este neglijabil.

Noi, adesea, confundam "a fi arab" cu "a fi musulman", neglijand pe arabii crestini care au luat in plin si iau in plin pana in zilele noastre talazurile spumegande ale istoriei. Inclusiv trecutul recent al arabilor crestini este eroic, in lupta lor cu musulmanii ori cu evreii. Intemeietorul Organizatiei de Eliberare a Palestinei (inainte de Yasser Arafat) a fost un arab catolic. Erau anii cei mai grei, cand arabii aveau de luptat cu teroristii evrei sionisti fara sa existe nicio regula. Arabii musulmani se impauneaza, adesea, cu merite care apartin arabilor crestini: cum procedeaza in arta culinara, asa procedeaza si cu efortul de eliberare a poporului palestinian.
M-ai atins la punctul meu sensibil: bineinteles ca am cunostinta de arta culinara libaneza. Si mintea si stomacul meu o apreciaza profund. Nu stiam insa ca maestrii bucatari libanezi sunt crestini catolici. Arabii non-libanezi au o "contributie" la arta culinara prin furtul baclavalei de exemplu de la siriaci si copti.
Oricum, bucataria orientala e de departe una din cele mai sanatoase.
In alta ordine de idei, stiu de catolicii libanezi. Stiu ca, la nivel de ardoare a credintei, sunt un soi de Filipine al Levantului. Fireste ca stiu de Maroniti, care spre deosbire de bizantini, nu au intrat vreodata in schisma fata de Sfintul Parinte.
Hai sa ne intoarcem on-topic: daca la o astfel de reconciliere, chiar s-ar semna un document privind Comuniunea din acelasi Potir? Ar finteresant de stiut cum vor reactiona principalele autocefalii ortodoxe. Bineinteles ca Patriarhul Rusiei, ca rival dintotdeauna al celui constantinopolitan, ar face exact pe dos. De Arhiepiscopul Atenei, cred mai degraba ar incerca sa impace si capara si varza. Dar am incredere in Patriarhul BOR: este un diplomat si un apropiat al dialogului ecumenic. Sigur reactia Prea Fericirii Sale ar fi cea corecta.
P. S. Postarea asta mi-a facut foame. Deseara iau doua shaorme, spre surpriza Iuliei.

Last edited by celestial_pottery; 19.03.2013 at 14:04:12.
Reply With Quote