View Single Post
  #24  
Vechi 22.03.2013, 10:49:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Crestinismul are o viziune preponderent ‘cinetic – inertiala’ – lineara - despre Creatie.

Creatia are un Punct de Initiere – dupa care evolueaza cvasi-inertial cu ‘interventii circumstantiale’ de natura divina. Dumnezeul crestin este perceput, pe baza invataturilor biblice, partial-disociat de Creatie, care intervine in dinamica fenomenelor din proprie initiativa sau atunci cand este invocat. Nu este perceput ca fiind intercorelat la nivel esential cu propria Creatie – nu sunt furnizate rationamente biblice in acest sens.
Așa cum frumos se cîntă la noi în biserica ortodoxă: "Din Duhul Sfînt izvorăsc izvoarele harului, care adapă toată făptura spre rodire de viață." Energiile care alcătuiesc Universul de la simplu la complex sînt proniate de Duhul Sfînt în fiecare moment al existenței, pentru eternitate. "De mă voi coborî în Iad, de față ești" - spune psalmistul. Nu există ceva care să fie despărțit complet de Dumnezeu, indiferent că vorbim despre cele de sus sau de jos.

Biblia are mari lacune în explicarea dogmelor de credință. De aceea avem Sfînta Tradiție care completează informațiile ce lipsesc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote