View Single Post
  #9  
Vechi 25.03.2013, 01:28:45
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Lucrarea mantuirii se face prin cooperarea harului (gratiei) cu noi. Dar, in aceasta lucrare, harul ne precede mereu. El este independent de meritele noastre, de aceea i se mai spune "dar", astfel incat "darul lui Dumnezeu" si "harul lui Dumnezeu" se refera la unul si acelasi lucru: ajutor gratuit oferit de Domnul spre mantuire si viata de veci. Fara acesta, noi nu putem face nici cele mai simple lucruri. Cand spunem "m-am rugat" ori "am postit" sau "am citit cuvantul Domnului", in realitate, Dumnezeu ne-a dat sa constientizam nevoia rugaciunii si El ne-a oferit si cuvintele potrivite. Dumnezeu ne-a dat ideea "noastra" sa postim si ne-a mai dat taria ca asta sa nu fie o simpla idee, ci sa o ducem la capat. El ne-a insuflat setea dupa cuvantul Sau si ne-a facut sa-i patrundem intelesul. Caci El, dupa expresia sfintilor parinti sinodali, confera "si dorinta, si putinta".
Dac-ar fi stat lucrurile așa și în cazul sutașului Corneliu! A se vedea Fapte 10, 1-4. "Iar Corneliu, cătând spre el și înfricoșându-se, a zis: „Ce este, Doamne?“ Și îngerul i-a zis: „Rugăciunile și milosteniile tale s'au suit spre pomenire înaintea lui Dumnezeu." În urma acestora Corneliu a primit vizita apostolului Petru și intrarea în Biserică. În urma învățăturii lui Augustin s-a ajuns să se pună totul pe seama harului, ajungând aproape la excluderea bunei-credințe a unora dintre oameni, în cazul de mai sus fiind vorba despre buna-credință a lui Corneliu înaintea lui Dumnezeu. În cazul lui Corneliu, care este un model, este clar că nu harul lui Dumnezeu a precedat rugăciunile și milosteniile lui, ci acestea au precedat și au determinat mișcarea harului lui Dumnezeu înspre el. Evident că în cele din urmă, într-un fel sau altul, tot la Dumnezeu ajungem, fiind Creatorul, dar asta nu exclude acel ceva pe care unii oameni îl au iar alții nu îl au și care ține de buna-credință a eului unora și care nu este în mod necesar și întotdeauna produsul propriu-zis al harului lui Dumnezeu, ci este o alegere tainică, un proces care în cazul unora are loc iar în cazul altora nu are loc, fiind de rea-credință.

Dacă lucrurile nu ar sta așa, ci cum învăța Augustin, atunci este clar că nu putem vorbi decât despre o predestinare a unora la condamnarea veșnică, și asta tocmai pentru că harul lui Dumnezeu nu le-ar da "și dorința, și putirința". Dacă Dumnezeu le dă numai unora prin har "și dorința și putința", atunci înseamnă că decizia de condamnare a unora la moarte veșnică a fost luată de Dumnezeu în mod aprioric; Dumnezeu ar fi deci plănuitorul condamnării veșnice a unora, pentru că El este cel care dă harul spre dorință și putință numai celorlalți. Dacă acesta este Dumnezeul vostru, nu este și Dumnezeul meu.
Reply With Quote