View Single Post
  #202  
Vechi 27.03.2013, 22:34:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciunea sfantului ghenadie !

“Daca te avem pe Tine, Doamne, nimic n-am pierdut”

Rugaciunea Sfantului Ghenadie, patriarhul Constantinopolului, o rugaciune ce ne poate hrani si folosi inclusiv ca meditatie duhovniceasca pentru vremurile pe care le traim, o rugaciune ca o trezire din “visele desarte” si falsele sperante catre adevarata si singura nadejde: HRISTOS.

Rugăciunea Prea Sfântului Patriarh Ghenadie Scolarul, pe care a citit-o înaintea poporului în perioada în care a fost patriarh, după slujba dumnezeieștii Liturghii, în biserica Sfinților Apostoli:
„Au pășit pe calea vieții, fără prihană”

Prea Sfinte Doamne, Tu Care ai creat cerul și pământul și toate câte sunt în ele, Tu, Preaînțeleptul veghetor și cârmuitor al întregii zidiri, împărat înfricoșător, Judecător drept și iertător, mult milostive Părinte al nostru, nedespărțit în ființa cea unică, Tu Care ești din trei ipostasuri neamestecate între ele, (așa cum ai binevoit să ne descoperi nouă și în această viață în care nu vedem lucrurile curat); Tu, mintea fără de început, Care cu Cuvântul Tău cel adevărat și cu duhul Tău dăruiești viață tuturor, Care ești desăvârșit și ai viața cea veșnică și fericită; Tu, pe Cuvântul lui Dumnezeu, Domnul nostru Iisus Hristos, Care este însuși Dumnezeu, L-ai dat nouă, nevrednicilor robilor Tăi după ce a luat firea noastră, ca Mântuitor și Doctor și învățător; și L-ai trimis pe Preasfântul Tău Duh în chip văzut de a întărit credința ucenicilor Săi, cu darurile harului lui Hristos și prin ucenicii Tăi îi întărești până în zilele noastre pe cei care au dreaptă credință.
Dumnezeule Atotțiitorule, a Cărui putere este necuprinsă, Cel fără de început, netrupesc, de necuprins, Care-i minunezi pe îngeri și înfricoșezi toate făpturile Tale, pe Care Te iubesc toți cei care țin la viața și la mântuirea lor. Ție ne încredințăm ca Domnului, Părintelui și Judecătorului, ca Celui Care cârmuiește viața noastră. In mâinile Tale ne-am lăsat, chiar din pântecele mamei noastre2. Tu ne-ai dat hrană de la vârsta prunciei, ești Ocrotitorul nostru și Dătătorul tuturor bunătăților, din vremea nașterii noastre până în ziua de acum, ca și al acelora cărora urmăm și pe care i-am pierdut. Doamne, cu urechile noastre am auzit pe părinții noștrii ce ne-au vestit nouă faptele pe care le-ai făcut în vremea lor și în timpurile mai vechi;3 Pentru că n-au dobândit pământul pe care-l au cu sabia lor, nici nu s-au mântuit de primejdii cu puterea lor, ci cu mâna și cu tăria, cu luminarea care vine de la fața Ta; Și Te-ai purtat așa pentru că Ți-au adus mulțumire,4 au făcut voia Ta și au păzit poruncile Tale; Au mers pe calea vieții fără prihană5și toate lucrările lor erau preamărite. De aceea și-au întărit nădejdea în Tine și i-ai scăpat de tot răul. De multe ori au strigat la rugăciune și i-ai mântuit pe ei, Tu ai fost nădejdea lor și nu i-ai rușinat. In același fel, în multe rânduri, ne-ai mântuit și pe noi, fiii lor, de cei care ne-au strămtorat; De câte ori nu i-ai rușinat pe cei care ne-au urât? Ai îngăduit să petrecem greutăți, dar după aceea ai vindecat rănile noastre; Te-ai mâniat împotriva noastră, dar după aceea din nou ne-ai mângâiat. Din pricina mâniei Tale am ajuns la gura prăpastiei morții, dar mila Ta degrabă ne-a readus la viață.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote