View Single Post
  #58  
Vechi 28.03.2013, 21:42:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Bonsaiul are nevoie de mare grija...
Lumina indirecta,fara curenti de aer,fara aer uscat de la aerul conditionat,udat chiar si la 3 zile,tuns sau copilit des(ciupitul terminal al ramurii).
Este important sa stii din ce specie de arbore este bonsaiul facut...era ficus?era prun chinezesc?era azalea?era cires?poate corcodus sau zarzar?sau brad?!!!?
Fiecare se ingrijesc in mare parte la fel,insa au nevoie de particularitatile specie lor.Dar in majoritatea cazurilor se usuca deoarece nu sunt udati des.
Apoi cand iei acasa o planta de la florarie trebuie sa-o dezradacinezi si sa-i schimbi mediul imediat.Ei nu vand plante cu mediul ideal ci standard.
Din cate stiu,bonsaii au nevoie de un substrat format din pamant de padure,cu Frunze maruntite si muschi deasupra iar la baza ghiveciului nisip sau pietris,pt ca apa sa se scurga toata,sa nu stagneze.

Am avut si eu bonsai,insa se usuca de fiecare data cand plec mai multe zile din oras.Ceea ce confirma faptul ca trebuiesc udati des.
Poate data viitoare am sa incerc sa iau bonsaiul in vacanta :)

Cu ferigile este mai simplu,si ele au nevoie sa fie udate des si chiar spreiate cu apa pe Frunze,mai ales daca in casa aerul conditionat face legea.
Un tratament deosebit pt ferigile de apartament este dusul(si a altor genuri de plante).

Poti sa-mi trimiti poze cu plantele tale pe email,sa vad despre ce este vb!
Multumesc frumos, Yasmina... ti-am trimis pozele pe mail!
Reply With Quote