View Single Post
  #208  
Vechi 07.04.2013, 00:18:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune în Duminica Sfintei Cruci

( continuarea rugaciunii )

Cinstită Crucea Ta tind ochii inimii mele și văzându-o purtându-Te pe Tine ca pe O Comoară izvorâtoare de dragoste nesfrâșită pentru omul cel căzut, care Te privește cu umilință, către dânsa grăiesc așa: Bucură-te, cinstit semn al biruinței Stăpânului, bucură-te plinirea desăvârșitei bucurii a împăratului Constantin, odorul de mare preț al Bisericii, vistieria Vieții, ușa Împărăției cerurilor, chemarea tuturor din întunericul patimilor, ridicarea minții la cele înalte, oglinda vieții celei veșnice, cerul cel pământesc. Cu gânduri de umilință te împodobim și cu evlavie te înconjurăm , voind a ne învrednici de darul ocrotirii Tale. Ca pe o vistierie a darurilor Vieții te cinstim, căci tu ne izvorăști nouă răbdare în necazuri, întărire în neputințe, mângâiere în boli, nădejde de biruință a vrăjmașilor nevăzuți și ne dai acoperământul de milă în ceasul întristării. Nu știm a povesti toate facerile de bine ce ne răsar nouă, celor ce cu evlavie ne închinăm Celui Ce S-a răstignit pe tine și te încununăm cu laude. Pentru aceasta, văzându-te frumos înconjurată de îngeri, ca de niște străluciri dumnezeiești de împodobire, ne veselim și săltăm împreună cu ei. Fă-te nouă, cinstită Cruce, corabie prin care, străbătând marea vieții cea plină de valurile ispitelor, să ajungem la limanul Dulcelui Cuvânt. Arată-ne nouă cărarea pocăinței, luminându-o pe ea cu razele înțelepciunii celei ascunse în taina ta, prin care te-ai făcut vrednică a purta pe Împăratul vieții, Cel Ce Se odihnește pe heruvimi. Doboară săgețile de gând ale vrăjmașilor noștri nemiloși, cu însăși puterea Ta dată de Cel Atotputernic spre apărarea neamului creștinesc. Îndulcește necazurile noastre, ale celor ce purtăm povara multor păcate și ne arată vrednici următori ai celui Ce pentru noi a străbătut calea pătimirilor, ca să ne aducă pe toți la limanul binecuvântat al mântuirii. Către Tine Hristoase, ca la Un liman al doririlor alergăm și privind spre prea cinstită Crucea Ta, cu gând umilit Te sărutăm și ne plecăm înaintea Ta, a Celui Ce dintru înălțimile neajunse Te-ai pogorât, ca să ne ridici pe noi din adâncul stricăciunii. Cu arma Crucii ai lovit pântecele iadului și ai scos pe cei înghițiți de moarte, dăruindu-le lor sălășluirea Raiului ca minunat loc al vieții celei veșnice. Capul șarpelui l-ai zdrobit cu puterea Crucii, ca să sfarmi gândurile noastre cele rele, care ne răpesc nouă veșmântul frumuseții înțelepciunii Tale. Ca și cu o cheie cu mărita Cruce ai descuiat poarta cea închisă a Raiului, făcând bucurie celor din iad, pe care i-ai eliberat prin sfărâmarea încuietorilor cu aceeași putere a lemnului de viață izvorâtor. Copacii saltă și îndulcindu-se de trilurile păsărilor caută să tragă pe om la amintirea Raiului pierdut, povestindu-i că prin lemnul binecuvântat al Crucii iarăși a venit în lume bucuria vieții veșnice. Pentru aceasta, prin darurile izvorâte din răstignirea Ta și copacii cei neînsuflețiți s-au făcut părtași îndurării Tale, căci blestemul pomului prin Tine a fost alungat. Iar firea noastră, cea necăjită de asuprelile patimilor, prin jertfa Ta iarăși saltă și se împodobește cu frumusețea cea dintâi. Pentru aceasta cu bucurie umplându-ne strigăm Ție, Hristoase. Slavă Ție, Ziditorule și Făcătorule al nostru de bine, Cel Ce ai ridicat ocara noastră și ne-ai dăruit cununa vieții celei veșnice ! Nepricepându-ne a aduce laudă după vrednicie măririi și bunătății Tale negrăite, înconjurăm cinstita Cruce prin care ne-ai izvorât nouă râurile darurilor, prin milostivirea Ta, a Mântuitorului nostru, și cu bucurie într-un glas cu îngerii strigăm: Bucură-te, lemn binecuvântat, care ai purtat pe Pomul vieții, Cel hrănește sufletele noastre cu dulceața darurilor Sale, luminează mințile noastre întunecate cu razele înțelepciunii ce izvorăsc prin cugetarea la înțelesurile tale cele desprinse din taina iconomiei Stăpânului ! Cinstita și de viață făcătoarea Cruce , pecetea credinței noastre, semnul biruinței creștinilor, înfricoșătoare privire demonilor, mărturisirea tainei Cuvântului, cartea ascultării în Care a fost așezat Cuvântul izvorâtor de viață, semnul înțelepciunii ce luminează cele patru margini ale lumii, cununa biruinței asupra morții, mântuirea cuvioșilor, nădejdea mucenicilor, vistieria bucuriei, dezlegarea blestemului, pecetea văzută a Luminii, adâncul tainelor dumnezeiești, lumina povățuitoare a cetelor creștinești, lăcașul tainic al mântuirii celor ce și-au răstignit patimile, oglinda priveliștii îngerești, podul dumnezeiesc al iubirii, scara cea tainică a înțelepciunii, izvorul binecuvântărilor Cuvântului, comoara mântuirii noastre, veselia cea tainică a îngerilor, biruința mucenicilor, lauda pustinicilor, stâlpul luminat al rugătorilor, cununa slavei preoților, izvorul vieții duhovnicești ce adapă inimile rugătoare ale monahilor, pecetea nebiruită a mântuirii, priveliștea înfricoșătoare a demonilor, frânghia înțelegătoare ce ne scoate din groapa patimilor, îndulcirea durerii lui Adam, lumina nădejdii ce îmbrățișează toată lumea ........., Crucea cea binecuvântată ce a adus pe pământ pacea împăcării cu Dumnezeu și care a fost înfiptă în pântecele pământului, ca prin puterea ei să omoare în adâncul inimilor noastre gândurile patimilor pământești, să ne înalțe și pe noi la vederea slavei dumnezeiești prin Hristos care S-a ridicat pe ea descoperindu-ne toată înțelepciunea jertfei iubirii prin care moștenim odihna cea veșnică. Astăzi, a sosit zi de bucurie și pe muntele inimii se înalță semnul biruinței asupra păcatului, căci Hristos a îmbrăcat firea noastră omenească și, luând patimă de bună voie, a dăruit lui Adam veșmântul nestricăciunii. Astăzi, Cel Ce S-a înălțat pe Cruce ca O Podoabă a luminii, spre mirarea și contemplarea îngerilor, ne arată nouă măsura înălțimii gândurilor dumnezeiești la care trebuie să ajungă și mintea noastră cea căzută urcând pe scara Crucii. Astăzi, Cel Ce a zdrobit capetele vrăjmașilor este văzut pe Cruce ca pe o masă dumnezeiască, hrănindu-ne pe noi cu gândurile cele îngerești, dar și cu Însuși Trupul și Sângele Lui, prin Care suntem făcuți părtași slavei celei negrăite. Doamne, Iisuse Hristoase, Cel Ce ca să mă izbăvești pe mine din stricăciunea morții luat-ai Trup din Cea fără prihană și ai băut din paharul pătimirilor, oprește curgerea gândurilor mele necurate, punându-mi înainte priveliștea Răstignirii Tale pe Cruce. Cu vălul durerilor mai presus de minte Te-ai îmbrăcat, ca să strici acoperământul gândurilor pătimașe ale desfătărilor lumești care îmi îmbracă cugetul. Chipul frumuseții Tale negrăite s-a întunecat, ca să mă împodobești pe mine cu lumina frumuseții îngerești. Durerile piroanelor le-ai răbdat, ca să ștergi cu sângele curs din mâinile Tale păcatul lucrat prin mâna neînfrânată a lui Adam. Picioarele ai primit să-Ți fie pironite pe Cruce, ca să oprești alergările mele cele rele în căile patimilor pierzătoare de suflet. Lovituri ai primit de la cei ce pe care cu mâna Ta i-ai zidit, voind a-I scoate din mâna vrăjmașului. Soarele s-a întunecat de întristare, nesuferind a vedea răstignit pe Cruce pe Soarele dreptății, Cel Ce luminează toate cu razele bunătății Sale. Pietrele au plâns și au crăpat, neînțelegând cum Piatra vieții este pironită pe lemnul cel moale, ca să strice blestemul morții ce venea prin cruce. Toată zidirea s-a umplut de întristare, dar inimile răstignitorilor rămas-au în aceeași împietrire, nefiind mișcate de atâta nor de mărturisiri ale nedreptății săvârșite. Și inima mea Stăpâne, rămâne la fel de nerecunoscătoare înaintea bunătății Tale și însăși crucea mea mi se face pricină de întristare, neînțelegând eu adâncul judecăților Tale. Dar astăzi, voind a ridica înțelegerea mea la cele dumnezeiești Însuți Te-ai înălțat pe Cruce, descoperind slava învierii și înălțării celor ce se lasă în mânile dumnezeiești și primesc jugul Crucii cu răbdare și mulțumire. Deci, ca tâlharul nerecunoscător, în ultima clipă strig către Tine: Pomenește-mă Doamne, întru Împărăția Ta, cu pecetea Crucii Tale însemnându-mi iertare. Din sânurile pământului a fost scoasă arma biruinței, iar vrăjmașul crapă văzând înălțată Crucea prin care i s-a luat puterea. Veselie negrăită a umplut inima împărătesei Elena și ca David ce dănțuia în jurul chivotului așa sălta și marele Constantin, văzând Crucea prin care s-a stricat blestemul morții, care ținea pe toți în legea stricăciunii. Ca Celui Ce ai binevoit să înalți înțelegerea noastră la tainicele gânduri dumnezeiești ale iconomiei Tale, dăruindu-ne nouă cinstita Cruce ca punte a iubirii dumnezeiești, semn al unirii cerului cu pământul spre mântuirea cetelor de creștini Îți strigăm: Slavă Ție, Hristoase, Lumina și Învierea noastră, pe Tine Te înălțăm întru toți vecii, iar cinstită Crucea Ta o cinstim cu bucurie și mulțumire !
Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote