View Single Post
  #123  
Vechi 11.04.2013, 14:12:55
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Fratilor aici se spune de crestini persecutati "crestini, crestini, si iar crestini". Crestinii sunt cei care ii urmeaza lui Hristos. (de la asta vine cuvantul crestin, urmator al lui Hristos) Cei care ii asculta cuvintele. Cei care ii urmeaza invataturile si cei care ii implinesc poruncile in Biserica sa, nu in alte biserici sau alte confesiuni, care au alte porunci si alte invataturi decat cele ale lui Hristos. Acesta este ecumenism in toata puterea cuvantului "Crestini persecutati in lume" (copti , armeni, protestanti si asa mai departe). Un om inselat in ale credintei care moare in credinta sa gresita nu este crestin martir sau mucenic. Pare dur ce spun dar acesta este adevarul si nu este o parere personala. Exista in istorie un caz cand 10.000, 10.000 de oameni, (nu 2, nu 10) preoti ai lui Baal au fost executati pentru ca nu au vrut sa se lepede de credinta lor. Deci daca se lepadau erau iertati dar nu au vrut sa se lepede. Acestia nu sunt martiri crestini sa stiti.
Creștinii de alte confesiuni persecutați pentru credință sunt martiri, din simplul motiv că s-au sacrificat pentru Hristos.
Cine credeți că poate fi socotit mai vrednic de Dumnezeu: un creștin catolic (de exemplu) care și-a dat viața din dragoste pentru Hristos, sau un crestin ortodox foarte bun la Dogmatică... a cărui credință n-a fost niciodată pusă la încercare în situații critice?...
La Judecata de apoi, veți avea curajul să-i priviți în ochi pe acești creștini uciși pentru credință și să le spuneți că sacrificiul lor nu valorează nimic, doar pentru că... au folosit azime la Sf. Euharistie?...
În Biserica primară, chiar și cei care se sacrificau pentru Hristos fiind nebotezați (catehumeni) erau trecuți în rândul mucenicilor, considerându-se că au fost botezați cu... Botezul sângelui. De ce nu avem și noi aceeași libertate în gândire, aceeași gândire înflăcărată de dragoste și dreaptă socotință?
Fundamentaliștii păgâni nu-i ucid pe creștini pentru că sunt catolici, protestanți, copți etc (ei poate că nici nu cunosc diferențele noastre interconfesionale și, oricum, îi interesează exact cât ne preocupă pe noi deosebirile dintre diversele confesiuni islamice, de pildă), ci îi persecută și chiar îi martirizează din ură față de creștinism.
"Dacă pumnalul, focul, otrava, siluirea,
N-au vrut să-și pună încă blazonul lor poznaș,
Pe pânza care-o țese destinul nostru laș,
Pricina e că slabă și trândavă ni-i firea."
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 11.04.2013 at 14:22:39.
Reply With Quote