View Single Post
  #25  
Vechi 16.04.2013, 22:48:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu stiu ce importanta are sau ce cred altii despre ortodoxie,dar pentru mine ea nu este o permanenta vaca materiala de muls,scuzati comparatia!

Viata omului se desfasoara pe doua planuri material si spiritual,pt planul material trebuie sa asiguram traiul zilei de maine,un acoperis deasupra capului si cele trebuicioase copiilor(daca-i avem).
Niciodata in istoria omului acestea nu au picat din cer,asa cum isi doresc necredinciosii si lenesii.
Dumnezeu,religia si biserica te pot AJUTA vremelnic sa treci de momente grele,asta insemnand ca dupa acele momente grele te ridici si te apuci de treaba.
Dar cazul asta cu 13 copii,aceasta familie nu pare ca vor fi in stare sa faca nimic fara ajutorul pe viata a societatii!O vaca azi,un cartof maine si paine poimaine.

Si este trist,pentru ca in multitudinea de cazuri,poate exista altele care au mai multa nevoie de noi:copii inteligenti care doresc sa mearga la scoala sau studii si nu reusesc,someri care ar au fost loviti din plin de economie,familii incercate cu copii extrem de bolnavi,incendii,inundatii,victime neasteptate.

Am crescut alaturi de un unchi ateu,foarte materialist si lacom,iar el mereu avea vorba asta"o sa cred ca exista Dumnezeu cand o cadea din cer o valiza cu dolari!"
Ce trebuia sa faca preotul din parohia lui,sa-i stranga cu chiu cu vai valiza cu dolari si sa i-o arunce in fata?

Credinta se traieste,nu se cumpara.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote