View Single Post
  #32  
Vechi 16.04.2013, 23:28:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Prin altii, banuiesc ca nu te referi si la Iisus ? Sau ?

34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Verbi Domini.
Verbi Domini intelligi ignorant...

Textul ăsta doar pare că întemeiază gesturile umanitare ale sectelor. În realitate el se referă la o temă mult mai profundă decât simpla asistență socială motorizată de imperative religioase. Cine citește cu ochi bisericești, mai vede și faptul că nu atât acoperirea unor nevoi stringente este accentuată acolo, ci descoperirea chipului lui Hristos în aproapele aflat în situație limită și convertirea iubirii religioase abstracte în iubirea concretă, pentru persoane concrete ce trec prin iadul singurătății în suferință. Fiindcă niște gesturi izolate nu alungă nici senzația de foame sau sete, nici nu rezolvă problema garderobei pentru tot restul vieții, cu atât mai puțin vindecă boli sau eliberează din pușcărie. Hristos vine din ambele direcții acolo, pe de-o parte El este bătut, scuipat, pironit etc iar pe din cealaltă parte se pogoară la iad și smulge ființa căzută sub povara păcatului, arătat în pildă sub forma nevoilor vitale, dar și a lipsirii de sănătate și libertate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote