View Single Post
  #36  
Vechi 16.04.2013, 23:43:35
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Verbi Domini intelligi ignorant...

Textul ăsta doar pare că întemeiază gesturile umanitare ale sectelor. În realitate el se referă la o temă mult mai profundă decât simpla asistență socială motorizată de imperative religioase. Cine citește cu ochi bisericești, mai vede și faptul că nu atât acoperirea unor nevoi stringente este accentuată acolo, ci descoperirea chipului lui Hristos în aproapele aflat în situație limită și convertirea iubirii religioase abstracte în iubirea concretă, pentru persoane concrete ce trec prin iadul singurătății în suferință. Fiindcă niște gesturi izolate nu alungă nici senzația de foame sau sete, nici nu rezolvă problema garderobei pentru tot restul vieții, cu atât mai puțin vindecă boli sau eliberează din pușcărie. Hristos vine din ambele direcții acolo, pe de-o parte El este bătut, scuipat, pironit etc iar pe din cealaltă parte se pogoară la iad și smulge ființa căzută sub povara păcatului, arătat în pildă sub forma nevoilor vitale, dar și a lipsirii de sănătate și libertate.
Ăăă.. prea complicat, prea intelectual, prea inteligent, prea scolastic. Eu am crezut că era vorba despre a da de mâncare flămândului, de a îmbrăca pe cel dezbrăcat. Că, flămândul, sau copii flămândului, vor mâncare, nu "citire cu ochi bisericești", "convertirea iubirii religioase abstracte" sau "arătarea în pildă sub forma nevoilor vitale".

Doar atât. Mâncare.

Și am impresia că și Hristos tot la asta s-a referit. Nu la "convertirea iubirii religioase abstracte", ci la mâncare. Bisericește, nebisericește, abstract, non abstract, cred că El a zis: dați de mâncare !

Last edited by MihaiG; 16.04.2013 at 23:46:49.
Reply With Quote