View Single Post
  #19  
Vechi 24.04.2013, 08:58:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Corect. Adică nu este falsificată, pt. că cea făcută cu zahăr nu cristalizează, din câte știu. Iarăși, cea de salcâm nu cristalizează, spre deosebire de cea de tei și polifloră, care cristalizează sub 17 °C.
Am văzut (dar n-am mâncat) și de rapiță, care cristalizează cel mai ușor, și e albă.
Apropo de mierea falsificata.

Exista o metoda, de care multi nu stiu, prin care mierea se poate falsifica "natural".

Se hranesc albinele cu zahar, preparat intr-un anumit fel.
E drept, culeg si miere naturala, dar majoritatea va fi procesata din zahar rafinat.
Se procedeaza de catre unii astfel mai ales in anii problema, de ex. cand este seceta si floarea nu se ridica la nivelul asteptarilor.

Desi propriuzis e luata din stup si contine si un anumit procent de miere din flori, de fapt este in mare parte, la origine, zahar industrial.
De asta nu are miros si nici gust.

Cine cumpara miere, sa cumpere neaparat din surse de incredere, nu de la tarabe sau magazine oarecare.

La fel si cu polenul, pentru a-si pastra proprietatile trebuie uscat si conservat intr-un anumit fel, cred ca sunt destui care sunt neglijenti vizavi de acest aspect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.04.2013 at 09:00:39.
Reply With Quote